Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Potujemo trajnostno

04.10.2021 / Caroline Begle, CIPRA International
Trend k vse večji regionalnosti in trajnostnosti je občutiti zlasti med epidemijo. V okviru projekta Yoalin, ki se je zaključil v Innsbrucku septembra 2021 z razpravo o mobilnosti v prihodnje, v kateri so sodelovali tudi različni strokovnjaki, se je tudi letošnje poletje 125 mladih odločilo za podnebju prijazna potovanja z vlakom in avtobusom in tako spoznavalo Alpe.
Image caption:
Navdušenje nad trajnostnimi potovanji je bilo občutiti tudi na zaključnem dogodku projekta Yoalin v Innsbrucku/A. © David Schweizer

Alpe vsako leto obišče približno 120 milijonov ljudi – število, ki botruje zajetnemu oglljičnemu odtisu, saj se več kot 80 odstotkov obiskovalcev na ciljne destinacije odpravi z avtomobilom. Toda podnebju prijazna prevozna sredstva, kot sta denimo vlak in avtobus, so danes v okviru odličnih povezav in voznih redov več kot učinkovita pri premagovanju poti od točke A do točke B v Alpah, obenem pa zagotavljajo sproščeno potovalno vzdušje stran od hrupa in prometnih zastojev ter nemalo priložnosti za pristna srečanja. O tem lahko pričajo tudi mladi, ki so se poleti v okviru projekta Yoalin z navdušenjem podali na trajnostno odkrivanje Alp.

Projekt Yoalin (Youth Alpine Interrail), ki je nastal na pobudo Mednarodne organizacije za varstvo Alp (CIPRA International) in njenega Mladinskega sveta (CYC), se je leta 2018 zavezal k zavzemanju za podnebju prijazno mobilnost v Alpah. Letošnje poletje je 125 mladih popotnikov z območja Alp prejelo vozovnice za vlak in s tem dostop do aktivne skupnosti, ki od prve izvedbe projekta nenehno raste in deluje kot izhodišče za navezovanje medsebojnih stikov ter izmenjavo prek spleta in družbenih medijev. Uradnega dogodka ob zaključku projekta se je v Innsbrucku/A udeležilo okoli 60 mladih, ki so med seboj in z zainteresirano javnostjo delili izkušnje s trajnostno mobilnostjo.

Mobilnost prihodnosti

V popoldanskem delu so se zvrstile delavnice in zanimive razprave o digitalizaciji in mobilnosti, inovativnih idejah o t. i. »poslednji milji« (last mile) – premagovanju zaključnega dela poti od železniške postaje do ciljne destinacije – ter oglaševanju alpske regije kot destinacije, privlačne za mlade popotnice in popotnike. Številne strokovnjake za turizem in načrtovanje mobilnosti iz vrst Alpske konvencije in Zveze za podnebje (Klimabündnis) je navdušila zavzetost udeležencev, s katerimi so izmenjali svoja spoznanja o obravnavani tematiki.

Prireditev je organizirala Delovna skupnost alpskih dežel (ARGE ALP). »Sodelujoči so izjemno dejavni in polni odličnih idej. To nam daje spodbudo in energijo, da se bomo lahko še naprej z vsemi močmi zavzemali za udejanjanje trajnostne mobilnosti na alpskem območju v prihodnje, obenem pa nas opominja, da moramo v naše dejavnosti vključevati naslednje generacije,« je prepričana Melanie Plangger, sodelavka ARGE ALP. Tudi Louise Drompt, članica Mladinskega sveta CIPRE in ambasadorka projekta Yoalin, zaključno prireditev razume kot spodbudo za prihodnje delovanje: »Veliko dela nas čaka in naša generacija mora postati dejavna, če si resnično želimo trajnostne prihodnosti. In ko opažam, kako zavzeto si za to prizadevajo tudi drugi mladi, je to zame zelo pozitivna spodbuda.«

Zapisi in fotografije s potovanj, ki so jih prispevali udeleženci v projektu Yoalin, so objavljeni na družbenih medijih in uradni spletni strani projekta, kjer so na voljo tudi posebni zemljevidi zanimivih destinacij kot tudi dragoceni napotki, ki so nedvomno navdih za podnebju prijazna popotovanja po Alpah, primerna v vseh letnih časih in za vse starostne skupine.