Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Perspektive bega za življenje

22.11.2019
Kako Alpe spremenijo človeka, ki je pred vojno pribežal vanje, in kako ta spremeni Alpe, se v nadaljevanju sprašuje Omar Khir Alanam.
Image caption:
Omar Khir Alanam (c) Richard Griletz

„Kaj pa so Alpe?“ sem vprašal sostanovalca v begunskem centru.  

„Gore!“ mi je odgovoril.

„Kaj so Alpe?“ sem se vprašal.

„So kot ječa, daleč stran od vseh ljudi,“ sem si potiho odgovoril.

V Alpe se nisem priselil, v Alpe so me pripeljali. Kaj da so Alpe, sem se vprašal, ko sem stal na gori in opazoval hišo na sosednjem hribu, edino daleč naokoli. Ko sem še živel v Siriji, sem bil prepričan, da lahko tako širok razgled in toliko različnih odtenkov zelene premore le fotomontaža, ki jo uporabimo kot sliko za ozadje namizja na domačem računalniku.   

Ozrl sem se naokoli in opazoval okolico nad oblaki. Kot otrok sem verjel, da nad oblaki živi bog. Pomislil sem: „Nisem bog, samo begunec sem. “

Kdo sem? Begunec?

S tem vprašanjem se začne sprememba, ki so jo pri meni sprožile Alpe. Ker je svet v stalnem gibanju, ves čas doživljamo spremembe. Zamah metulja s krili v Indiji povzroči vihar v Ameriki. Naj se sprememb bojimo, naj jih sprejmemo? Pomenijo migracije v Alpah spremembo ali razvoj? Ob vsakem srečanju s tujcem ali osebo, ki ji je mogoče zaupati, se zgodi sprememba. 

To je obstoj … ali pa vendarle ne povsem. A to je obstoj. Kaj je obstoj? Obstajam tukaj? Kaj je večje – da obstajajo Alpe ali da obstajam kot begunec? Ne vem.

Po šestnajstih dneh so me spet preselili, v drug kraj, stran od Alp. Sprememba se je zgodila v Alpah, v meni. In v mojem imunskem sistemu. Tam, v Alpah, sem spoznal, kaj pomeni mraz. V Siriji si ne bi mogel predstavljati, da je mraz lahko tako oster. Sprememba, ki je zame in za moj imunski sistem pomenila razvoj. 

Tri leta pozneje, na festivalu Walser Herbst, sem stal v dvorani sredi Alp in poslušalcem bral iz svoje knjige. Namen dogodka je bil ljudi, ki so odrasli v Alpah, spet pripeljati domov, pa čeprav le za en večer ali nekaj dni. Niso samo Alpe spremenile mene, Alpe sem spremenil tudi jaz.

Kaj so Alpe?                                                           

Pa vendarle, Alpe poznam. Takrat so me Alpe spremenile, saj sta se Heidi in Peter priselila k meni. Bila sta moje prvo srečanje s tujo kulturo. Tudi če takrat še nisem vedel, da taki kraji v resnici obstajajo.

Bil sem otrok in sedaj nisem več … ali pač? Tudi to ni sprememba, temveč je razvoj.

 

Omar Khir Alanam, Avtor slamovske poezije iz Damaska v Siriji

Omar Khir Alanam je na avstrijskem državnem prvenstvu v slamovski poeziji leta 2017 zasedel tretje mesto. Leta 2018 je izšla njegova prva knjiga Danke! Wie Österreich meine Heimat wurde (Hvala! Kako je Avstrija postala moja domovina). Piše poezijo in prozo, izšolal se je za socialnega delavca in po šolah vodi delavnice. Omar se je rodil leta 1991 v Vzhodni Ghouti in tam tudi študiral ekonomsko-poslovne vede. Leta 2012 je zbežal pred sirsko državljansko vojno, od leta 2014 živi v Gradcu v Avstriji. www.omarkhiralanam.com

 

Vir in nadaljnje informacije: www.cipra.org/alpe-na-odru

shranjeno pod: SzeneAlpen, PlurAlps