Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Primeri dobre prakse

Kdaj pa kdaj, je potreben »dregljaj«

05.08.2021
»Dregniti« ljudi in jih tako spodbuditi k okolju prijaznemu vedenju – praksa, ki se je uveljavila že na marsikateri alpski lokaciji.
Zamašena soteska. Nazorna opozorila praviloma zaležejo bolj kot prepovedi. (c) Triglavski narodni park
Image caption:
Zamašena soteska. Nazorna opozorila praviloma zaležejo bolj kot prepovedi. (c) Triglavski narodni park

Vsakdo od nas odločitve sprejema nezavedno in intuitivno. Da bi omejili negativne učinke, lahko tovrstne odločitve spodbujamo tudi na podlagi tako imenovanih trigerjev oziroma mentalnih sprožilcev. Namesto s prepovedmi, je posameznice in posameznike k okolju prijaznemu vedenju mogoče spodbuditi s specifičnimi namigi. Smerokazi s ponazorjenimi smetmi obiskovalce in obiskovalke denimo subtilno vodijo do najbližjega koša in dokazljivo botrujejo zmanjševanju onesnaževanja krajine. Občutneje kot prepovedi (Ne hodi po travniku!), nezaželeno prečkanje obdelovanih travnikov ali posedanje na njih ob piknikih preprečujejo opozorila kot denimo: »Območje klopov. Prehod in zadrževanje na kraju na lastno odgovornost.« Podoben učinek je moč pripisati objavam na družbenih omrežjih, predvsem svarilnim posnetkom prenasičenih parkirišč ali gneče na vršacih zavarovanih območij. 

Dodatne informacije: https://digitalcollection.zhaw.ch/handle/11475/13099 (de) https://de.wikipedia.org/wiki/Nudge (de), https://www.vol.at/gelbe-karte-fuer-muellsuender-im-lochauer-schwarzbad/5845147 (de), https://curiopia.de/nudging-tourismus/ (de), https://www.nationalgeographic.de/umwelt/2020/02/kleiner-schubs-ins-gruene-kann-nudging-die-umwelt-retten (de)

Kratek opis

Kaj: Nudging oziroma teroija dergljaja – behavioristični pristop k spodbujanju množic k spreminjanju vedenja.

Kdo: Omenjeni koncept sta leta 2008 utemeljila ameriški ekonomist Richard H. Thaler in ameriški pravnik Cass R. Sunstein.

Kje: v celotnem alpskem prostoru

Kdaj: 2008 

Prenosljivost: Nudging oziroma teorija dregljaja izvira s področja vedenjske ekonomije in pravzaprav predpostavlja svojevrstno, »mehko« dreganje. Koncept temelji na prepričanju, da je treba posameznice in posameznike usmeriti na »pravo« pot oziroma pridobiti njihovo pozornost z lahnim dregljajem. Omenjeno spoznanje, udejanjeno pravilno, lahko pripomore k učinkovitemu vodenju obiskovalk in obiskovalcev.

14 primerov dobre prakse

Image caption:

namigov za učinkovito vodenje obiskovalk in obiskovalcev specialps2.cipra.org