Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Sobivanje človeka in volka

22.04.2020 / alpMedia
Volkovi se vračajo v Alpe – o tem, kako zagotoviti uspešno sobivanje med volkom in človekom, bo CIPRA v okviru svojega projekta odprla razpravo z udeleženci na lokalni ravni.
Image caption:
Cilj je učinkovito sobivanje: kako lahko v primerni oddaljenosti uspešno sobivata človek in volk. (c) flickr, Marc Biarnès

Vračanje volka v naravno okolje in njegovo širjenje povzroča v Alpah konflikte med najrazličnejšimi akterji, kot so pastirji, lovci, okoljevarstveniki, politiki. Razprave jasno kažejo, da se mora na splošno in konkretno pri dosedanjem odnosu človeka do volka spremeniti miselnost glede obravnavanja določenih vidikov, povezanih z naravo.

V sklopu projekta CIPRE Prenos znanja na področju sobivanja človeka in volka na območju Alp se bodo različne skupine deležnikov med seboj povezovale prek državnih, regionalnih, a tudi socialnih in kulturnih meja. Cilj je izmenjava različnih izkušenj, pogledov in praks pri ravnanju z volkom, osrednje vprašanje pa je, kako lahko to obojestransko prilagajanje volka in človeka uspešno deluje v skladu s trajnostnimi načeli. Zainteresirani posamezniki iz vseh alpskih držav bodo lahko v okviru projekta predstavili različne izkušnje, ki so jih sami pridobili pri vračanju volka v naravno okolje. Tako se je volk v francoske Alpe naselil že pred kakšnimi 30 leti, prvo volčje krdelo v Švici pa je bilo potrjeno šele leta 2012.

Posebnost projekta vidi projektna vodja Marion Ebster tudi v njegovi regionalni in lokalni usmerjenosti: »Želimo neposredno delovati v regijah, med seboj povezati ljudi na lokalni ravni in se tako učiti drug od drugega. V projekt bi lahko interesne skupine vključevali na lokalni ravni in tako ugotovili, kako zagotoviti kakovostno sobivanje tudi z volkovi. To je tudi cilj enoletnega pripravljalnega projekta, ki se je pravkar začel in mu bo sledilo izvajanje in delovanje na terenu.« Projekt finančno podpirajo nemško Zvezno ministrstvo za okolje, varstvo narave in jedrsko varnost ter švicarski fundaciji Temperatio in Unaterra.

 

Viri in nadaljnje informacije:

Frank, Elisa in Nikolaus Heinzer (2019): Wölfische Unterwanderungen von Natur und Kultur – Ordnungen und Räume neu verhandelt. V: Stefan Groth in Linda Mülli (izd.): Ordnungen in Alltag & Gesellschaft. Empirisch-kulturwissenschaftliche Perspektiven. Würzburg, str. 93-124. (de), www.lifewolfalps.eu/en/the-project-in-its-six-guidelines/ (en), www.zora.uzh.ch/id/eprint/137893/1/AlMu_Wolf_Publikation_Buch_02_ePub_DEFINITIV.pdf (de)