Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Kanibalizacija turizma

04.11.2015 / alpMedia
Poslanci nemških strank CDU/CSU in SPD so v nemškem zveznem parlamentu zahtevali spodbujanje in trajnostno oblikovanje ciljev Alpske konvencije. Istočasno pa so za živahno razpravo poskrbeli tudi sporni projekti, ki bi omogočili dostop do nekaterih območij, namenjenim prostočasnim dejavnostim in sprostitvi.
Image caption:
Ogroženo rekreacijsko območje – na pogorju Riedberger Horna (Allgäu/D) nameravajo zgraditi nove žičniške naprave in smučišča. (c) DAV

Vsako leto išče sprostitev v Alpah okoli 120 milijonov turistov. Večina od njih se v Alpe pripelje z lastnim avtomobilom. To povzroča hrup in onesnaženost zraka, povečuje rabo zemlijšč ter zmanjšuje kakovost bivanja. Poslanci nemških strank CDU/CSU in SPD so zato konec letošnjega septembra v zveznem parlamentu predložili dokument, v katerem so zahtevali širjenje gradnje železniških povezav, preusmeritev prometa na železnico in boljšo dostopnost počitniških krajev z javnimi prevoznimi sredstvi. Poleg tega so se zavzeli za višji delež območij z omejenim prometom in brez avtomobilov v posameznih krajih. Razlog za njihovo pobudo je iskati v sedanjem nemškem predsedovanju Alpski konvenciji.

Vse to zveni zelo lepo, a istočasno marsikje kot gobe po dežju rastejo vprašljivi t. i. razvojni načrti, s katerimi bi omogočili dostop do doslej neokrnjenih območij narave. Tak primer je v Oberallgäuu, kjer so načrti za gradnjo novih žičniških naprav in smučišča na območju Riedberger Horna povzročili veliko razburjenje med naravovarstveniki, lokalnimi politiki in turističnimi delavci. Neskladja se pojavljajo tudi v sami CSU, kjer se je bavarska okoljska ministrica Ulrike Scharf odločno uprla projektu, a je bila pod pritiskom bavarskega ministra Markusa Söderja v kabinetu preglasovana. Podobne načrte kujejo tudi v drugih alpskih državah – navedimo le en primer: v italijanskem Livignu naj bi trasa nadomestnega objekta za obstoječo žičnico potekala kar po območju, pomembnem za Skupnost, ki je tudi pomemben habitat alpskega snežnega jereba. Okoljska organizacija Legambiente je v tej zadevi tožbo že vložila, razglasitev sodbe pa pričakuje 5. novembra.

O prihodnjem razvoju alpskega turizma so oktobra na avstrijskem Tirolskem razpravljali tudi udeleženci Alpske konference, med njimi raziskovalec Alp Werner Bätzing, generalni sekretar Alpske konvencije Markus Reiterer, prostorska planerka Gerlind Weber in predsednica CIPRE International Katharina Conradin, ki je opozorila: »Oboroževalna tekma, ki vlada med zimskošportnimi kraji, je že zdavnaj trčila ob skrajne meje. Za razraščanje kanibalizacije v lastnih vrstah je odgovoren turizem sam. Potrebujemo namreč več kvalitete in ne kvantitete.«

Viri in več informacij na: http://dip21.bundestag.de/dip21/btd/18/061/1806187.pdf (de), http://www.cipra.org/de/news/protest-vor-der-bayer-staatskanzlei (de), http://lombardia.legambiente.it/contenuti/comunicati/legambiente-presenta-un-nuovo-ricorso-contro-il-progetto-della-seggiovia-vallac (it), https://tirol.gruene.at/alpenkonferenz (de)

shranjeno pod: alpMedia 08/2015