Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

EUSALP brez švicarskih kantonov?

05.11.2020 / alpMedia
Švicarski gorski kantoni želijo izstopiti iz EUSALP, a ne povsem. Kontroverzna napoved je prve dni oktobra 2020 odjeknila v razpravi o prihodnjem predsedovanju EUSALP.
Image caption:
Se skupna pot švicarskih gorskih kantonov in Eusalp izteka? (c) Lukas Bieri, Pixabay

Pravzaprav bi morala Švica rotirajoče predsedstvo Strategiji EU za alpsko regijo (Eusalp) prevzeti leta 2022, a se je razprava o tem nepričakovano končala, saj so švicarski zvezni organi 1. oktobra 2020 prejeli pismo gorskih kantonov, v katerem sta konferenca kantonalnih vlad kakor tudi manjša konferenca gorskih kantonov napovedali prekinitev svojega sodelovanja v okviru EUSALP. Kot sta pojasnili, je bila sprejeta odločitev, da nadaljnje sodelovanje kantonov v političnih organih EUSALP ni več smiselno in da predsedovanje omenjeni povezavi ni več predmet razprave, hkrati pa poudarili, da sta zelo koristna udeležba in sodelovanje na strokovni ravni pri konkretnih projektih. Če se bo država želela v dejavnosti EUSALP vključiti aktivneje, kantoni temu seveda ne bodo nasprotovali.

Pristojni nacionalni organi so zaradi take napovedi, ki z njimi ni bila dogovorjena, izrazili veliko začudenje. Nenadoma spremenjeno stališče kantonov prav tako obžaluje Thomas Egger, eden najbolj vidnih švicarskih akterjev na področju EUSALP: »Položaj Švice bo zaradi te odločitve v celotnem procesu oslabljen, zaželeno in nujno potrebno tesnejše sodelovanje s sosednjimi regijami pa oteženo.« Direktor Švicarske delovne skupnosti za gorska območja (SAB) in nekdanji poslanec zveznega parlamenta je še prepričan, da bo treba v devetih akcijskih skupinah EUSALP tudi v prihodnje dosegati dobre in konkretne rezultate, saj bo to omogočilo jasno komuniciranje tudi glede dodane vrednosti, ki jo prinaša EUSALP.

Nujnost sodelovanja

Kot nadregionalna povezava vključuje EUSALP ozemlje, na katerem živi 80 milijonov ljudi, in vključuje 48 regij. Z izjemo Slovenije meji Švica na države, ki so vse članice EUSALP, švicarski gorski kantoni pa so četa 2012 v Bad Ragazu/CH podpisali pobudo o ustanovitvi EUSALP. »Tako z geografskega kot tudi z ekonomskega vidika je jasno, da je Švica bolj kot katera koli druga država odvisna od tega sodelovanja,« opozarja Kaspar Schuler, sodirektor CIPRE International. »Zelo žalostno bi bilo, če za to ne bo politične volje.«  

 

Viri in nadaljnje informacije:

EUSALP EU Strategy for the Alpine Region (en), Regierungskonferenz der Gebirgskantone (de), Konferenz der Kantonsregierungen (de), Schweizerische Arbeitsgemeinschaft für die Berggebiete (de)

shranjeno pod: alpMedia 8/2020, Eusalp