Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Alpska tranzitna borza: tehnično izvedljiva, učinkovita in stroškovno ugodna

02.06.2005 / alpMedia
Ustrezen instrument, na podlagi katerega bi bilo mogoče pospešiti preusmeritev čezalpskega tovornega prometa s cest na železnico, bi lahko bila tako imenovana alpska tranzitna borza.
Tehnično izvedljivost in ekonomsko združljivost tovrstnega projekta je pokazala tudi ekspertna študija, ki jo je naročilo švicarsko prometno ministrstvo. Tako je sedaj odvisno od švicarske vlade, ali bo odločitev glede uresničitve ideje o alpski tranzitni borzi sprejela na politični ravni in v kakšni obliki naj bi se to zgodilo.
Delovanje alpske tranzitne borze bi temeljilo po principu omejenega števila čezalpskih tranzitnih voženj, pri čemer bi bilo možno s posameznimi pravicami do vožnje trgovati na spletni borzi. Ideja prihaja iz okoljske organizacije Alpska pobuda, ki v njej vidi inteligenten instrument, s katerim bi zmanjšali čezmejni tovorni promet na cestah. To je potrdila tudi neodvisna raziskava.
Strokovnjaki so raziskovali dva sistema in ju ocenili kot izvedljiva. Pri t.i. sistemu "slot management" - gre za rezervacijski sistem - lahko prevozniki kupujejo pravice do tranzitnih voženj za določeno časovno obdobje. Ta sistem sicer ne bi pripomogel doseči zastavljenega cilja, tj. izvesti preusmeritve prometa na železnico, temveč bi le preprečeval zastoje tovornih vozil. Skladno s predlogom Alpske pobude ustreza alpski tranzitni borzi sistem "cap and trade", v katerem na dražbi poteka prodaja omejenega števila pravic do tranzitnih voženj, s katerimi nato prosto trgujejo prevozna podjetja. Preusmeritev prometa s cest na železnico je mogoče tudi natančno usmerjati glede na cilj. Še zlasti pri sistemu "cap and trade" je priporočljiva skupna uvedba s sosednjimi alpskimi državami, saj to lahko preprečuje preusmerjeni promet.
Sicer pa je v tem trenutku Švica še daleč od tega, da bi uresničila načrtovani cilj preusmeritve prometa: ta za leto 2009 predvideva le še 650.000 težkih transportov prek Alp, še leta 2003 pa je švicarske Alpe prečkalo 1,29 mio. tovornjakov. Kot so povedali na prometnem ministrstvu, bodo idejo o alpski tranzitni borzi še nadalje spremljali tako na nacionalni kot na mednarodni ravni.
Viri, več informacij in objava raziskave na www.verkehr-schweiz.ch/dokumentation (de), www.alpeninitiative.ch/d/Aktuell.asp (de)