Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Alpska konvencija odpira vprašanje enakosti spolov

17.05.2017
Avstrijsko predsedstvo je z mednarodno konferenco in deklaracijo o vlogi žensk v gorskih regijah na dnevni red Alpske konvencije postavilo novo temo, s tem pa vzbudilo velika pričakovanja. Kateri so naslednji koraki?
Image caption:
Na konferenco o vlogi žensk so v avstrijski Alpbach pripotovale predstavnice gorskih regij z vsega sveta. © Robert Strasser

Avstrijsko predsedstvo Alpske konvencije je poskusilo doseči uravnoteženost spolov: tema konference, posvečene ženskam v gorskih regijah, ki je 18. in 19. aprila 2017 potekala v avstrijskem Alpbachu, so bili vloga in interesi žensk iz najrazličnejših gorskih regij. Ženske, ki so na konferenci zastopale svoje regije, so prišle iz različnih gorskih regij (Alpe, Nepal, Butan, Argentina, Zambija) in delujejo na različnih strokovnih področjih, kot so kmetijstvo, raziskovalna dejavnost, uprava in civilna družba.

Kot je v svojem predavanju poudarila namestnica generalnega sekretarja Alpske konvencije, Marianna Elmi, imajo ženske odločilno vlogo pri uveljavljanju trajnostnega razvoja. Ženske skrbijo za to, da se znanje o tem, kako ravnati z naravo in družbo ohranja in nadalje razvija, kar je še zlasti pomembno za gorske regije. Vendar pa bi omejevanje žensk na tovrstne vloge lahko pomenilo tveganje za podcenjevanje njihovega potenciala. Tako je že danes veliko žensk v številnih alpskih regijah visoko izobraženih, kar je med drugim povzročilo tudi to, da so začele iskati zaposlitev.

Kot je pojasnil generalni sekretar Markus Reiterer, se vprašanja, povezana z enakostjo spolov, sicer ne pojavljajo v okvirni konvenciji ali posameznih protokolih. Odslej bo ta tema vendarle obravnavana tudi v okviru Alpske konvencije, denimo v naslednjem poročilu o stanju Alp, ki bo sicer obravnavalo problematiko naravnih nesreč. »Ženske igrajo pomembno vlogo pri tej temi in to znanje bi moralo biti zbrano v obliki poročila.« Z deklaracijo, ki je bila predstavljena na konferenci, je avstrijski zvezni minister za okolje Andrä Rupprechter zagotovil še dodatno podporo tej temi. Poleg tega je predviden, da se bo o tem vprašanju razpravljalo na naslednji seji Stalnega odbora.

Namestnica direktorja CIPRE International  Barbara Wülser je konferenco spremljala s kritičnim očesom. Omejevanje vloge žensk na zagovornice sprememb in trajnostnega razvoja, bi bila kočljiva zadeva. »Ali to ne pomeni ravno vnovičnega utrjevanja stereotipov?« V nadaljevanju te razprave si želi nekoliko manj pokroviteljskega pristopa, kot ga je ubrala deklaracija. »Enakost spolov ne predstavlja usluge ženskam, temveč mora to biti skupni interes žensk in moških.«

 

Viri in nadaljnje informacije:

www.fraueninbergregionen.at  (de, en) , www.alpconv.org/sl/newsevents/latest/newsdetails.html?entryid=123088 , www.cipra.org/de/news/gleichstellung-betrifft-uns-alle (de, en) , www.cipra.org/sl/novice/stalisce-stran-s-stereotipi-o-delitvi-na-zenske-in-moske-vloge

shranjeno pod: alpMedia 04/2017