Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Sporen razcvet gradbene dejavnosti na smučarskih območjih

18.11.2021 / Veronika Hribernik, CIPRA International
Žičniške naprave, akumulacijska jezera, sistemi za umetno proženje snežnih plazov. V alpski pokrajini se je za potrebe zimskega turizma gradilo v preteklosti in se gradi danes, med pandemijo, in ponekod tudi na območjih varstva narave – kljub številnih kritikam.
Image caption:
Sporna gradnja na Malem Matterhornu/CH: žičnica bo v prihodnje povezala Švico z Italijo. (c) Zermatt Bergbahnen

Gondola z desetimi sedeži namesto dvosedežnice, še več snežnih topov in akumulaciskih jezer, visokogorska restavracija, ki sprejme do 80 oseb. Aktualni načrti za smučišče Wurzeralm/A in prenovo žičnice Frauenkar zajemajo dve zavarovani krajinski območji ter območje naravnega rezervata. Planinska zveza in Prijatelji narave Zgornja Avstrija so se na predvideni projekt ostro odzvali in zahtevali izvedbo revizije projekta, ki jo opravi Pravna služba Alpske konvencije s sedežem pri CIPRI Avstrija. Slednja je dejansko ugotovila, da gradbeni načrti nasprotujejo veljavni zakonodaji, v več primerih pa tudi ciljem in zahtevam pravno zavezujoče Alpske konvencije.

Na avstrijskem Tirolskem namerava žičniško podjetje Kaunertaler Gletscherbahnen na območju Nature 2000 postaviti kar 25 sistemov za namerno proženje snežnih plazov in s tem omogočiti dostop do smučišč po kaunertalski ledeniški cesti. Projekt so odobrile regionalne oblasti, a je zaradi pritožbe, ki jo je vložil tirolski deželni okoljski zagovornik, obtičal v predalu.

Kritike zaradi gradnje v občutljivi pokrajini

V bavarskih Alpah namerava družina investitorjev na pobočju Grüntna v Allgäuu/D posodobiti stare žičniške naprave in sistem za umetno zasneževanje ter postaviti novo kabinsko žičnico, ki bi lahko na vrh gore v eni uri prepeljala 1500 oseb. NVO so že izrekle ostro kritiko, spletno peticijo proti načrtovani gradnji pa je doslej podpisalo več kot 70.000 oseb.

V francoski občini La Clusaz bi radi na nadmorski višini 1500 m v neposredni bližini območja Natura 2000 in šotnega barja zgradili novo, že peto akumulacijsko jezero. Večji del vode bi uporabljali za umetno zasneževanje. Zagovorniki narave so načrt negativno ocenili in opozorili, da bo gradnja ogrozila vodno ravnovesje celotnega območja in uničila njegove edinstvene ekosisteme.

V dolini Aosta/I kritizirajo okoljske organizacije, med njimi CIPRA Italija, načrtovano žičnico med Ayasom in Cervinio. Menijo, da gradnja ogroža izjemno naravo doline Vallone delle Cime Bianche, ki je ena izmed zadnjih divjih dolin v regiji.

Graditi pa so že začeli na Malem Matterhornu/CH, kjer bo gorska železnica povezala Švico z Italijo, s tem pa nameravajo upravljavci »turistične tokove iz Azije« iz Milana prek doline Aosta v Italiji preusmeriti v Zermatt in Ženevo in potem naprej do Pariza. Med drugimi načrtu nasprotuje tudi švicarska fundacija za varstvo pokrajine Stiftung Landschaftsschutz Schweiz.

CIPRA je svoj pogled na problematiko turističnega razvoja na občutljivih območjih podala v dokumentih Pokrajina in prosti čas (2020), in Sončev obrat v zimskem turizmu.

 

Viri in nadaljnje informacije:

ooe.orf.at/stories/3127713/ (de), www.tips.at/nachrichten/kirchdorf/land-leute/549979-geplante-sanierung-der-frauenkarbahn-auf-der-wurzeralm-sorgt-fuer-diskussionen (de), www.br.de/nachrichten/bayern/seilbahnprojekte-werden-die-bayerischen-alpen-zum-funpark,SmwG3Sk (de), www.br.de/radio/br24/sendungen/der-funkstreifzug/alpen-naturschutz-freizeit-104.html (de), movs.world/in-haute-savoie-a-water-retention-project-sows-discord-in-la-clusaz/ (en), www.fne-aura.org/actualites/haute-savoie/retenue-daltitude-a-beauregard-la-clusaz-la-fuite-en-avant-continue/ (fr), www.tt.com/artikel/30805103/25-sprengmasten-in-oetztaler-alpen-explosives-projekt-im-ruhegebiet (de), www.srf.ch/play/tv/redirect/detail/907ec5f9-e121-43f5-807e-e2eca31dac4b (de), altreconomia.it/continua-la-battaglia-per-la-difesa-delle-cime-bianche/ (it), www.lovecimebianche.it (it), www.ansa.it/valledaosta/notizie/2021/10/21/turismo-cime-bianche-ambientalisti-scrivono-a-ministero_ca6802e7-5350-4eda-a545-b2511234898b.html (it)