Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Deževne zime v nemških Alpah

04.05.2006 / alpMedia
Nova raziskava, v kateri so na Inštitutu Maxa Plancka za meteorologijo v Hamburgu v Nemčiji z doslej nedosegljivo natančnostjo uporabili modelne izračune podnebnih razmer za naslednje stoletje, napoveduje, kakšne bodo posledice podnebnih sprememb v Nemčiji, in obenem opozarja na milijardno škodo, ki bo nastala zaradi tega.
V prihodnje bo na nekaterih območjih Nemčije povprečna letna temperatura višja tudi do štiri stopinje Celzija, kot je bila v preteklem stoletju. Segrevanje bi še posebej prizadelo alpski prostor. Raziskava sicer predvideva, da bo na tem območju do tretjine več padavin, a vedno manj v obliki snega. Medtem ko danes v Alpah tretjina padavin pade v obliki snega, bo ta leta 2100 zavzemal le še šestino. Posledice takega razvoja bi bile za klasični zimski turizem naravnost pogubne. Raziskovalci tudi opozarjajo, da bi lahko gospodarska škoda zaradi suše in poplav, ki jih bodo povzročile spremenjene podnebne razmere, v Nemčiji do leta 2050 narasla na 27 mrd. evrov letno. To bi bilo šestnajstkrat več letnih stroškov, ki so jih v povprečju povzročile ekstremne vremenske razmere v zadnjem desetletju.
Druga raziskava, ki jo je izvedla mednarodna skupina znanstvenikov pod vodstvom Centra za raziskovanje okolja (Leipzig-Halle, Nemčija), pa je pokazala, da je zaradi podnebnih sprememb resno ogrožena že več kot polovica vseh rastlinskih vrst v Evropi. Še zlasti dramatične bodo razmere v srednjih oziroma visokih legah na gorskih območjih. ALARM - tako se imenuje omenjena raziskava Evropske unije - se bo zaključila leta 2009, za njeno izvajanje pa so zagotovljena sredstva v višini 26 mio. evrov. Poleg podnebnih sprememb so predmet raziskave tudi druga področja, za katera se predvideva, da so eden od vzrokov za zmanjšanje biološke raznovrstnosti: izguba opraševalcev cvetja, kot so čebele, čmrlji in metulji, prisotnost škodljivih snovi v okolju, vdori tujerodnih živalskih in rastlinskih vrst itd.
Vir in nadaljnje informacije: www.uba.de/uba-info-presse/2006/pd06-026.htm (de), www.ufz.de/index.php?en=7147 (en/de), www.alarmproject.net/alarm (en)