Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Megalomanija namesto strahu pred višino

18.12.2009 / Luigi Casanova
Enkraten svet dolomitskih gora ogroža več velikih projektov. Gradnja vse spektakularnejših gorskih železnic zahteva novo cestno infrastrukturo, vedno več turističnih postelj in drugih futurističnih atrakcij, ki naj bi skrbele, da so postelje zasedene. Dejanska žrtev omenjenega dogajanja pa je funkcionalnost tovrstnih projektov.
Postaja gorske žičnice na Marmoladi in cesta, ki je speljana po ledeniku in zgrajena le zaradi vzdrževanja žičnice.
Image caption:
Postaja gorske žičnice na Marmoladi in cesta, ki je speljana po ledeniku in zgrajena le zaradi vzdrževanja žičnice. © mountainwilderness Italien
Pozidava Marmolade, kraljice Dolomitov, že leta poteka na način, s katerim se ni mogoče sprijazniti. V sedemdesetih je bila zgrajena vzpenjača, ki obiskovalce pripelje do 3.325 metrov visokega vrha zadnjega velikega ledenika v Dolomitih. Na Punta Roci so postavili ogromno pločevinasto škatlo. Pri obnovi treh predelov žičnice leta 2005 je podjetje Tofane Marmolada kar po ledeniku z bagerji izkopalo traso za novo cesto zaradi vzdrževalnih del, novogradnjo pa je pokrajina Veneto podprla z osmimi milijoni EUR. Seveda potrebuje sedaj podjetje dodatne postelje, saj mora za vzpenjačo pridobiti nove potnike in pospešiti širitev smučišča vse do Trentina.
Občinski svet občine Rocca Pietore v pokrajini Belluno je pred kratkim v nenavadno hitrem in tudi z vidika transparentnosti zelo vprašljivem postopku sprejel odločitev o sprejetju variante zazidalnega načrta, ki jo je predlagalo žičniško podjetje. Ta predvideva ureditev velikega turističnega središča v Malgi Ciapèli pod veličastno južno steno Marmolade na 1.450 m. n. v., ki ga bodo sestavljali hotel z 200 posteljami, fitnes center in drugi športni objekti, trgovine, 52 švicarskih brunaric (chalet), skratka, to bo velika počitniška vas, kjer bo večina prebivalcev doline našla delo. Obseg gradnje bo 56.000 kubičnih metrov, ki bodo zahtevali okoli 50 mio. EUR stroškov!

Katastrofa v socialnem in gospodarskem pogledu
Pri preverjanju socialne sprejemljivosti projekta ni bilo upoštevano, da ima Rocca Pietore le 1.451 prebivalcev oziroma 650 družin in da razpolaga z bivalnim prostorom za 1887 družin. Združenje hotelirjev Federalberghi je zaradi takega "razmetavanja" prostora oz. zemljišč že izrazilo kritiko in projekt označilo kot čisto norost - še posebej zato, ker je zasedenost hotelov v Bellunu in njegovi okolici komajda 40-odstotna.
Lokalne okoljevarstvene organizacije so šle celo korak naprej in že govorijo o socialni katastrofi. Prepričane se, da novi hotelski kompleks resno ogroža lokalno gospodarstvo in obrt, trgovino in družbo, saj bo prevzel vso delovno silo. Þe se bodo vsi turistični koncepti prilagodili zahtevam mednarodnih agencij, bo območje okoli ledenika na Marmoladi v nekaj letih dokončno izgubilo svojo identiteto in lokalne posebnosti. Þe bo prišlo do popolnega zabetoniranja Malge Ciapèle, ki leži ob vznožju mogočne južne stene Marmolade, se bo vrednost pokrajine povsem izgubila. A to še ni dovolj: gradnjo novega futurističnega hotela z več kot 180 posteljami načrtuje tudi žičniško podjetje v Sappadi v dolini Alta Badia, še enem znanem turističnem kraju v Dolomitih.

Katedrala brez prižnice
Futuristični projekt napoveduje obdobje megalomanije Tudi v Alti Badii, saj naj bi na vrhu Piz La Ila na 2.100 m.n.v. zgradili nekakšno kapsulo z osemmetrskim premerom, neke vrste vesoljsko ladjo s panoramskim pogledom 360 stopinj. Ekskluziven refugij bi uporabljale VIP, ki bi tukaj prenočile in v udobni kapsuli občudovale zvezdnato nebo ali moč naravnih dogodkov v Dolomitih... Pravijo, da lahko gost le na ta način občuti naravo na svoji koži. S pomočjo arhitektonskih stvaritev, polnih fantazij, ki so za alpsko pokrajino povsem tuje?
Praviloma se inovacij v arhitekturi ne bi smeli bati, prav tako ne bi smeli vztrajati pri podobi gora iz preteklih let. Inovacija pa bi morala imeti funkcionalno vlogo. Þe arhitekturne inovacije pripomorejo, denimo, k večji energijski učinkovitosti, kot to velja za pasivne hiše z velikanskimi steklenimi frontami, potem ne bo niti ena od okoljevarstvenih organizacij kakor koli nasprotovala uporabi novih gradiv in oblik.
A steklena krogla, ki jo nameravajo postaviti v Alti Badii, bo - čeprav jo je zasnoval sloviti angleški oblikovalec Ross Lovegrove - namenjena sama sebi. Kulturnih vrednot ne bo posredovala, niti ne bo izboljšala kakovost življenja za goste in lokalno prebivalstvo. Predstavljala ne bo popolnoma nič drugega kot monotono katedralo, ki želi osupniti in narediti vtis. In če se bo od same fascinacije nad objektom v kraju izgubil občutek za realnost, bo izbrisano vse, kar obstaja: lokalna identiteta, genius loci, torej tisti pravi značaj, ki naj bi bil posebna odlika kakovostnega turizma.


Luigi Casanova,
podpredsednik CIPRE Italija

www.architetturaedesign.it (it)
kategorija Sodobna arhitektura.