Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Problematika volkov: razpravo o vrednotah je treba voditi odprto

30.05.2018
Ko gre za medijsko pozornost, se z volkom ne more kosati nobena druga žival. Senzacionalna zgodba pogosto spremeni pogled na to, kar je pomembno. Na območju Alp zato delujejo različne pobude, ki si prizadevajo izboljšati podobo volka.
Image caption:
Naša podoba volka je kulturno zaznamovana.

Možnost, da bi volk napadel človeka, je minimalna. Volkovi so plašne živali, celo tako plašne, da je moral Peter Dettling, fotograf narave in avtor, med snemanjem na pogorju Calande v Švici čakati več kot deset dni, da je prvič ugledal krdelo tam živečih volkov. Pa vendarle se zdi, da je volk med nami stalno prisoten. Pri iskanju škandalov so prav mediji tisti, ki pograbijo vesti o raztrganih ovcah in kozah, in objavljajo senzacionalne fotografije in stereotipe o tej živalski vrsti.

Izkrivljeno sliko o volku poskušajo popraviti projekti in eden od njih je LIFE WOLFALPS, ki se od leta 2013 ukvarja z negativnim poročanjem medijev o volku in posledicami tovrstnega poročanja. V skladu z rekom Najprej prisluhni, šele potem sodi je bila v okviru projekta opravljena analiza, kako sploh poteka obveščanje javnosti o vrnitvi volka. Ciljno obveščanje javnosti o tej problematiki in ozaveščanje prebivalcev sta nazadnje pripomogli k boljšemu poznavanju volka in k večji strpnosti.

Projekt Univerze v Zürichu z naslovom Volkovi: znanje in praksa. Etnografija vrnitve volkov v Švici pa raziskuje, zakaj je podoba hudobnega volka še vedno zasidrana v naših glavah. Vodja projekta Bernhard Tschofen meni, da nosi naša družba to podobo s seboj že stoletja. Soočenje z volkom bi moralo potekati istočasno kot soočenje s samim seboj. »Pomembno je, da je razprava o vrednotah odprta,« je prepričan Tschofen.

V italijanski pokrajini Trentino, kjer poleg volkov živijo tudi medvedi, se zavzemajo za miroljubno sobivanje z velikimi zvermi. V Zvezi s tem so na voljo letna poročila in informativna spletna stran, na voljo so tudi podporna sredstva za izvedbo zaključnih del, ki obravnavajo to problematiko. Trajnostno upravljanje volčje populacije potrebuje namreč poleg učinkovite zaščite tropov in ukrepov za povrnitev škode, ki jo povzročijo volkovi, predvsem pa ozaveščene prebivalce.

Viri in več informacij:

http://peterdettling.com (de, en), www.lifewolfalps.eu, http://www.lifewolfalps.eu/wp-content/uploads/2017/05/Abstract-Book-WEB.pdf (it, en), www.youtube.com/watch?v=1vqL1g9QIt4 (it), www.isek.uzh.ch/de/popul%C3%A4rekulturen/forschung/projekte/drittmittelprojekte/wolf.html (de), https://grandicarnivori.provincia.tn.it/Il-lupo (it), www.eurac.edu/de/research/mountains/regdev/publications/Pages/dossier/Dossier-lupo-Alto-Adige.aspx (de, it)

Razstava o volku Der Wolf ist da. Eine Menschenausstellung, ki sta jo zasnovala UZH in Alpski muzej, je na ogled od 30. junija 2018 do aprila 2019 v Naravoslovnem muzeju v Luzernu, od maja 2019 pa v središču Narodnega parka Zernez. Publikacijo, ki je izšla ob razstavi, si lahko naročite na [email protected] .