Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Vizija prihodnosti za zimski turizem

07.09.2016
Pomanjkanje snega, upadanje števila turistov, pozidana pokrajina – zimski turizem v Alpah ima pogosto drugačno podobo, kot jo vidimo na bleščečih se prospektih – CIPRA je v okviru projekta I-LivAlps konec prejšnjega tedna preučevala, katere sploh so perspektive za njegov nadaljnji razvoj.
Image caption:
Plodna izmenjava: udeleženci so na delavnici v okviru projekta I-LivAlps razpravljali o zimskem turizmu. ©CIPRA International

Turizem ni sam sebi namen, saj mora prispevati h kakovostnejšemu življenju lokalnega prebivalstva in turistov, se glasi osrednja ugotovitev dvodnevne delavnice, ki je v okviru omenjenega projekta potekala od 2. do 4. septembra 2016 v italijanskem mestu Lecco. Udeležilo se je je okoli 40 mladih in malce starejših udeležencev iz vseh alpskih držav, tema razprave pa so bile perspektive za razvoj zimskega turizma v času podnebnih sprememb in globalne konkurence. Delavnica, druga od skupno štirih, je bila organizirana v okviru projekta CIPRE I-LivAlps, katerega izvajanje financirata program EU Erasmus+ in fundacija CARIPLO. 

»Sprejemam zanimive vizije, mnenja in ideje, a kot pripadnica mlajše generacije, ki živi na območju Alp, izražam tudi določeno mero nerazumevanja za stresna in deloma škandalozna dejstva in številčne podatke, ki se nanašajo na zimski turizem,« je dejala ena od mladih udeleženk iz Lihtenštajna. Kakovost dogodka je zagotovilo medgeneracijsko sodelovanje. »Odprtost in neposrednost mladih sta bili zame enkratna izkušnja,« je bila navdušena Carmen de Jong z Univerze v Strasbourgu v Franciji, ki je udeležencem v Leccu pojasnila vplive intenzivnega smučarskega turizma na okolje in vodno ravnovesje. V središču pozornosti so bili tudi procesi oblikovanja politike, o katerih je govorila Marianna Elmi, namestnica generalnega sekretarja Stalnega sekretariata Alpske konvencije. Predstavljeni pa sta bili tudi dve med seboj zelo različni alpski regiji: švicarski Unterengadin, kjer so opravili pionirsko delo na področju trajnostnega upravljanja turizma, in Fiemme Fassa, veliko smučarsko središče v Italiji. Bistveno sporočilo dogodka je, da ni možno uporabiti enotne strategije za tako različne regije z različnim izhodiščnim položajem in različnimi potrebami.

Za celotno panogo kakor tudi za goste velja, da je nujno potrebna nova usmeritev turizma. Pričakovanja in podobe, ki jih imajo ljudje v svojih predstavah, se že dolgo ne skladajo več z dejanskim stanjem in možnostmi. Povsod pa bo treba pri zakonih, dejavnostih in finančni podpori upoštevati tudi merila trajnostnega razvoja.

Interaktivni način dela delavnice je udeležencem omogočil, da so sledili več različnim vidikom hkrati, s čimer so po eni strani razvili skupno vizijo za trajnostni zimski turizem, po drugi pa oblikovali ideje za zahteve, namenjene politikom in za razvoj nadaljnjih aktivnosti. Nekatere od teh so bile vključene v področje delovanja ‚turizem‘ v okviru projekta CIPRE alpMonitor, o katerih si bo mogoče prebrati tudi v 102. številki revije Alpe na odru, ki jo bo CIPRA na temo turizma izdala poleti 2017.

 

Viri in več informacij:

www.cipra.org/sl/mladi; alpmonitor.cipra.org; www.cipra.org/iLivAlps

shranjeno pod: alpMedia 07/2016