Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Primeri dobre prakse

Ko skrbimo za pokrajino, skrbimo tudi za medsebojne odnose

07.12.2018
O tem, kako so v italijanski dolini Valle Stura kostanjeva drevesa med seboj povezala migrante z lokalnim prebivalstvom.
Image caption:
© Germinale Agricoltura Comunitaria

Vse se je začelo leta 2015, ko se je pet domačinov iz vasi Demonte, ki šteje okoli 2.000 prebivalcev, povezalo s štirimi mladimi prosilci za azil iz Centralne Afrike. Medtem ko se na številnih kmetijah v dolini Valle Stura/I soočajo s pomanjkanjem delovne sile in imajo težave pri spravilu pridelka, mladi migranti med čakanjem na rešitev svoje prošnje za azil iščejo delo. Prebivalci omenjene doline, med njimi tudi rejka ovac Giulia Jannelli, so zato prišli do skupne ideje: ustanoviti so društvo in skupaj začeli obdelovali neizkoriščena kmetijska zemljišča, na katerih bi pridelovali zdravo in domačo hrano, priseljenci pa bi se tako bolje vključili v lokalno skupnost.

Društvo, iz katerega je pozneje izšla zadruga Germinale Cooperativa Agricola di Comunità, je omogočilo dialog med domačim prebivalstvom in migranti. Za Jannellijevo je bilo že tedaj jasno, da raznovrstnost ni ovira, temveč je obogatitev. Sodelovanje je bila prelomnica in nenadoma se je pojavil skupni cilj: ustvariti nove perspektive v gospodarstvu. »Pomembno je, da so v proces vključeni javnost, zasebno gospodarstvo in prebivalci in da vsakemu določimo njegovo vlogo,« je poudarila 41-letna Italijanka. Velik uspeh je po njenih besedah priznanje vladne prefekture. Pomočniki, nekdaj prostovoljci, danes za svoje delo prejemajo plačilo, to pa jim povečuje možnosti za pridobitev dovoljenja za prebivanje v Italiji.

Zadruga je pred kratkim začela izvajati izobraževalni program, ki ga CIPRA International podpira v okviru Interregovega projekta PlurAlps. Program omogoča migrantom, da se naučijo gospodarjenja na gorski kmetiji, pri čemer je osrednja pozornost namenjena seznanjanju s posameznimi fazami gojenja in pridelave kostanja, torej od čiščenja gozdov in pobiranja plodov do predelave plodov. Udeleženci programa lahko v praksi preverijo tudi vzrejo danes ogrožene stare pasme ovac sambucana, pridelavo ekoloških pridelkov, drobnega sadja in zdravilnih rastlin ter osnove čebelarstva, kar jim dopušča, da se bolje spoznajo s pokrajino, se nadalje izobražujejo in si odprejo nova področja dela. Kot svetuje Jannellijeva, bo treba v prihodnje mlade intenzivneje vključevati v socialne in okolju prijazne projekte: »Kdor bo načela trajnostnega razvoja odkril v mladosti, bo skladno z njimi živel tudi v odrasli dobi.«

Več informacij na: www.facebook.com/germinaleagricolturacomunitaria

Kratek opis

Kaj: socialno-kmečka zadruga Germinale Cooperativa Agricola di Comunità

Kdo: člani zadruge

Kje: dolina Valle Sture, Piemont, Italija

Kdaj: od leta 2015

Kako: Zadruga Germinale Cooperativa Agricola di Comunità združuje v dolini Valle Stura kmetijstvo in urejanje pokrajine z družbeno odgovornostjo.

Prenosljivost in uporabnost v drugih regijah: Stopnja prenosljivosti in uporabnosti je tukaj zelo visoka, saj bomo na razmere, kot vladajo v dolini Valle Stura, naleteli povsod po alpskem prostoru. Za začetek projekta potrebujemo spodbudo, načrt in mrežo podpornikov.