Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

S helikopterjem na smučišče

03.02.2022 / Maya Mathias, CIPRA International
Ali je helikoptersko smučanje v javnem interesu? Medtem ko so za izvajanje te dejavnosti v Vorarlbergu podaljšali dovoljenje še za poltretje leto, CIPRA Avstrija zahteva, da mora na tem področju imeti večjo težo varstvo podnebja.
Image caption:
Hrup namesto varstva podnebja: v Vorarlbergu je še vedno dovoljeno helikoptersko smučanje (simbolična slika). (c) Total Heliski

Kar je za maloštevilne snežna zabava, je za vse ostale hrup in onesnaževanje zraka: Vorarlberg je kot edina avstrijska zvezna dežela podaljšal dovoljenje za helikoptersko smučanje še za dve leti in pol. Odgovorni svojo odločitev utemeljujejo z javnim interesom in se pri tem sklicujejo na upoštevanje strogih pogojev, ki veljajo za to dejavnost: zaradi helikopterskega smučanja naj bi se helikopter uporabljal tudi za opazovanje in proženje plazov, obenem pa to pomeni tudi obogatitev turistične ponudbe. CIPRA Avstrija in druge naravovarstvene organizacije so se na odločitev Vorarlberga odzvale kritično, saj ta nikakor ni v skladu s cilji varstva narave, ki si jih je postavila dežela, ter nasprotuje ciljem Alpske konvencije in javnemu interesu.

Že leta 2016 je pravna pisarna, ki deluje v okviru Alpske konvencije, ugotovila, da je treba okoljevarstvu pripisati večjo pozornost in – kot to zahteva turistični protokol Alpske konvencije – helikoptersko smučanje omejiti. Za predsednika CIPRE Avstrija Stephana Tischlerja je odločitev Vorarlberga nerazumljivo dejanje: »Pristojni organ mora na področju varstva prebivalcev pred naravnimi nesrečami sprejeti svojo odgovornost in to brez helikopterskega smučanja.« Poleg tega je ta potratna turistična ponudba na voljo le zelo omejenemu krogu ljudi. Javni interes za nemoteno doživljanje narave, predvsem pa za varstvo podnebja in narave, bi tako pri odločanju moral imeti občutno večjo težo.

Majhen pomen, ki ga sicer turistične regije v Avstriji pripisujejo helikopterskemu smučanju, pa se kaže tudi v pomanjkanju zanimanja pri drugih večjih smučiščih – odločitev Vorarlberga s tem ni sporna le z okoljskega in družbenega, temveč tudi z ekonomskega vidika. Pravne okoliščine se v posameznih alpskih državah razlikujejo: medtem ko je helikoptersko smučanje v Franciji in Nemčiji prepovedano, je v Švici, Sloveniji in Italiji sicer pravno regulirano, a dovoljeno.

 

Viri in nadaljnje informacije:

www.derstandard.at/story/2000132684817/heliskiing-in-vorarlberg-trotz-scharfer-kritik-von-umweltorganisationen-weiter-moeglich (de), vorarlberg.orf.at/stories/3139374/ (de), mountainwilderness.ch/alpenschutz/projekte/stop-heliskiing/ (de)