Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

V iskanju skupnega jezika

22.09.2008
Načelo "vsak zase" je zelo daleč od namena organizacij, ki so se na današnje izzivih v alpskem prostoru odzvale z vzpostavljanjem mrež, povezovanjem ljudi in širjenjem znanja.
Leta 2004 so tako v Kranjski Gori štiri organizacije; Mednarodni znanstveni odbor za raziskovanje Alp (ISCAR), Omrežje občin "Povezanost v Alpah", CIPRA in Mreža zavarovanih območij v Alpah (ALPARC), prvič zastavile koncept Alpskega tedna. S tem so želele na enem mestu združiti svoje člane in ciljno javnost. Ker je bil prvi Alpski teden zelo uspešen, mu je letos sledil še drugi. Potekal je v francoskem kraju Argentière-la-Bessée. Poleg že omenjenih organizatorjev so k pripravi dogodka veliko pripomogli tudi občina gostiteljica, regija Pays des Ecrins ter Club Arc Alpin.

Organizacija Alpskega tedna je predstavljala pravi logistični izziv, po eni strani že zaradi izbire kraja, po drugi pa zaradi izredne pestrosti udeležencev, njihovega geografskega, jezikovnega in profesionalnega porekla. Izbrani kraj Argentière-la-Bessée/F v Južnih Alpah, je daleč stran od urejenih cest in že dobro poznanih kongresnih palač. Kot tak je imel močno simboliko, ki je odločilno vplivala na njegov izbor.
Izziv pa je bil tudi kulturne in metodološke narave. Alpski teden je potrdil, da je bistvenega pomena omogočanje srečanj in vzajemno bogatenje med lokalnimi politiki, predstavniki združenj in društev, znanstveniki, upravitelji naravnih rezervatov, športnih objektov in krajev ter ljubiteljev gora itd.

Izbira kraja ter določitev ustrezne oblike srečanja se ne zgodita kar čez noč. Gre namreč za celostno spremembo paradigme. Prva večja ovira je jezikovna. Ne zaradi nemščine, francoščine, italijanščine in slovenščine, kajti tu imamo preizkušene tolmače, ki pomagajo s svojo strokovnostjo. Gre predvsem za ustvarjanje mostov med govorico lokalnih politikov, znanstvenikov, upraviteljev parkov, gornikov, športnikov, predstavnikov društev. Tu so "tolmači" precej redki. Ko lokalni politik postavi vprašanje: "Zakaj mora neka občina uvajati inovacije?", lahko pričakuje zelo različne odgovore. Vendar pa sta prav dialog in soočenje različnih pogledov bistvenega pomena za napredek.

Organizatorji Alpskega tedna so se pri tem predstavili kot dobri interpreti in še nadaljujejo z delom ter z izboljševanjem metode. Zahvaljujejo se vsem udeležencem, ki so tudi sami izpostavili kulturne in logistične izzive ter prispevali k dialogu med akterji iz tako različnih področij. Upajo, da vas bodo ponovno srečali na naslednjem Alpskem tednu!
shranjeno pod: Spodbujevalni ukrepi