Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Upravljanje vasi čadrg: vse na "štuporamo"

13.07.2012 / CIPRA Internationale Alpenschutzkommission
Davno tega so se kmetje v Bohinju uprli zemljiškemu gospodu. Ta je upor zatrl, može obsodil na smrt, ženske izgnal, a jim dovolil, da s seboj vzamejo le to, kar lahko odnesejo na hrbtu. In so izbrale - svoje može in jih odnesle čez bohinjske hribe proti zahodu. Na terasi med strmimi pobočji tolminskih gora in visoko nad prepadno sotesko Tolminke je nastalo novo naselje: čadrg. Tako pripoveduje legenda.
Image caption:
35 čadržanov odločitve sprejema skupaj. © Urban Golob
V začetku 20. stoletja je v vasi, ki leži 700 metrov nad morjem v robnem delu Triglavskega narodnega parka, živelo 260 ljudi, danes jih je le 35. O vsem, kar zadeva življenje vasi, se čadržani dogovarjajo skupaj. Starši morajo svoje otroke vsak dan voziti v šolo v dolino. Cesto, ki vodi do vasi, so zgradili vaščani sami s prostovoljnim delom, v stavbi nekdanje šole pa so uredili terapevtsko komuno za mlade odvisnike iz mest.
V vasi so z denarjem Fordovega sklada uredili novo, sodobno sirarno, kjer po starem receptu izdelujejo sir tolminec. Sirarno upravlja več kmetij, pridelani sir pa si razdelijo glede na oddano količino mleka po tradicionalnih pravilih, ki so v veljavi že mnogo rodov.
Štiri kmetije so registrirane kot ekološke, pet kmetij pa poleg mlečne živinoreje prideluje tudi ekološke poljščine in zelenjavo -
čadrški sir, korenje, grah in krompir prodajajo na svoji stojnici v
Tolminu in Ljubljani.
A kdo je tisti, ki odloča v resnici? Gospodinje iz čadrga ne dvomijo: "Tukaj imamo že od nekdaj ženske glavno besedo!"

Vir: Alpe na odru, št. 96 (www.cipra.org/sl/alpmedia/publikacije/4960)