Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Gorski gozd v času podnebnih sprememb

12.12.2022 / Andreas Radin, CIPRA International
V Alpah so posledice podnebnih sprememb opazne tudi v gozdu. Na Južnem Tirolskem/I in Vzhodnem Tirolskem/A so letos zaznali intenzivno širjenje podlubnikov. Kar pa je videti kot popolno opustošenje, je lahko tudi priložnost.
Image caption:
Pogled na mrtve smrekove gozdne sestoje je postal nekaj običajnega tudi na območju Alp. © Makalu, Pixabay

Z opazno višjo temperaturo na območju Alp se rastna doba podaljšuje. Gozdna meja se pomika v višje ležeče predele in do leta 2100 naj bi se že po konservativnih scenarijih dvignila za 400 metrov. Spremenila se bo tudi vrstna sestava gozdov. Poleg vse večje škode zaradi ekstremnih ujm bodo podnebne spremembe povzročile tudi napredovanje škodljivcev v višje nadmorske višine. Kar je v drugih delih Evrope realnost že vrsto let, lahko zdaj opazujemo tudi marsikje v alpskem prostoru. Na Južnem Tirolskem/I so letos opozarjali na veliko nevarnost, ki jo za varovalne gozdove predstavljajo namnožitve podlubnikov, na Vzhodnem Tirolskem/A je bilo poškodovanih 3,2 milijona kubičnih metrov lesne mase dreves, kar je 15-krat več kot v običajnem letu. Leta 2019 je bila še posebno prizadeta francoska regija Auvergne - Rona - Alpe.

V gozdarstvu si veliko obetajo od hitro rastoče smreke, a prav te monokulture so za lubadarje priljubljen vir hrane. Namesto dveh do treh generacij, ki se običajno razvijejo v enem letu, lahko zdaj opazimo celo štiri – v materinskem rovu ene samice se namreč v rastnem obdobju razvije od 100.000 do 250.000 potomcev. Poleg tega suša obremenjuje drevesa, da ne morejo proizvesti dovolj zaščitne smole.

Medtem ko so podlubniki problematični zlasti v gozdovih, ki opravljajo lesnoproizvodno funkcijo, pa na zavarovanih območjih, kot je Narodni park Berchtesgaden, opravljajo vlogo nekakšnih pomočnikov pri preoblikovanju gozdov v zdrave mešane gorske sestoje, ki so vrstno bogatejši in lahko dolgoročno še bolje opravljajo varovalno funkcijo. Čeprav je gospodarska škoda za gozdarstvo trenutno ogromna, tako ostaja upanje, da bodo podlubniki pomagali ustvariti gorski gozd, ki bo pripravljen in odporen na posledice podnebnih sprememb, seveda pa za to potrebujemo tudi premišljeno gozdarsko politiko.

 

Več informacij:

www.ecologie.gouv.fr/impacts-du-changement-climatique-montagne-et-glaciers (fr), https://cittaclima.it/approfondimenti/montagna-e-clima/ (it), www.zamg.ac.at/cms/de/klima/informationsportal-klimawandel/klimazukunft/alpenraum (de), www.wsl.ch/en/news/2022/05/is-climate-change-raising-the-forest-line.html (en, de, fr, it), https://lwf.bayern.de/mam/cms04/boden-klima/dateien/a71-wo-der-wald-an-grenzen-stoesst.pdf (de), Bässler, C., Hothorn, T., Brandl, B., Müller, J., 2013. Insects overshoot the expected upslope shift caused by climate warming. (en). www.suedtirolnews.it/chronik/borkenkaefer-bedroht-immer-mehr-die-waelder (de), www.dolomitenstadt.at/2022/08/03/220-mio-borkenkaefer-gingen-in-osttirol-in-die-falle/ (de), www.onf.fr/onf/recherche/+/2bc::epidemie-de-scolytes-dans-le-nord-est-de-la-france-quelles-consequences-en-auvergne-rhone-alpes.html (fr), Seidl, R., Müller, J., Hothorn, T., Bässler, C., Heurich, M., Kautz, M., 2016. Small beetle, large-scale drivers: How regional and landscape factors affect outbreaks of the European spruce bark beetle. Journal of Applied Ecology 53, 530–540 (en), www.forstpraxis.de/kleines-einmaleins-des-borkenkaefers-20505 (de), www.berchtesgaden.de/nationalpark/pflanzen-tiere/tiere/borkenaefer (de), Beudert, B., Bässler, C., Thorn, S., Noss, R., Schröder, B., Dieffenbach-Fries, H., Foullois, N., Müller, J., 2015. Bark beetles increase biodiversity while maintaining drinking water quality. Conservation Letters 8, 272-281 (en), www.bund-naturschutz.de/ueber-uns/erfolge-niederlagen/nationalpark-bayerischer-wald/borkenkaefer-im-nationalpark (de), www.swissinfo.ch/eng/switzerland-s-forests-of-the-future-/47628176 (en, de, fr, it), www.nationalpark-bayerischer-wald.bayern.de/service/downloads/doc/broschuere/forschungsbroschuere_ba.pdf (de), www.bund-naturschutz.de/ueber-uns/erfolge-niederlagen/nationalpark-bayerischer-wald/borkenkaefer-im-nationalpark (de)