Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Začela se je zimska sezona, snega pa še od nikoder

27.01.2016 / alpMedia
Začetek letošnje sezone z blagimi temperaturami in pomanjkanjem snega je za mnoga smučišča v Alpah prava katastrofa. Hiter pregled dejanskega stanja pokaže, katerih naukov bi se morali iz tega naučiti.
Image caption:
Kot na italijanskem smučišču Prato Nevoso so morali smučarji prve dni leta 2016 še marsikje drugje v Alpah vijugati po ozkih, umetno zasneženih progah sredi rjave pokrajine. (c) pratonevoso.com

Na žalost mnogih se je bela opojnost začela šele po koncu božičnih smučarskih počitnic v Alpah. Zapozneli začetek zime je, kot je slišati iz različnih virov, gorskim žičnicam povzročil do petdesetodstotni izpad prometa, in to ravno v počitniškem času, ko ustvarjajo najvišje prihodke v letu. Slab začetek sezone tako postavlja zimski turizem pred številne izzive. Različne alpske regije so se na pomanjkanje snega odzvale različno.

Leto 2015 je bilo daleč najtoplejše leto, odkar opravljajo redne meritve. Kjer so temperature sploh dopuščale, je bila izdelava umetnega snega decembra v polnem teku, da bi tako omogočili vsaj delno obratovanje smučarskih naprav. Kolikšen obseg in kakšne posledice ima naraščajoče umetno zasneževanje, kaže nedavno objavljena študija Kupljena zima Družbe za ekološko raziskovanje in Zveze za varstvo narave na Bavarskem. Na območju Alp je umetno zasneženih kakšnih 70.000 ha zemljišč, v ta namen pa je potrebnih še 280 mrd. litrov vode in okoli 1,4 mrd. kilovatnih ur energije – toliko, kolikor znaša sicer letna poraba 350.000 gospodinjstev.

Se bomo iz tega kaj naučili?

Uporabljajo se tudi nenavadne strategije – nekaj primerov: v francoskem zimskošportnem kraju Sainte-Foy so v dveh dneh s helikopterjem na smučišča pripeljali kar 100 ton umetnega snega, občina Saint-Martin-de-Belleville je lokalno prebivalstvo prosila, naj se odpovedo smučanju v dneh pred silvestrovim, ko je obisk turistov najbolj množičen, italijansko žičniško podjetje Federfuni je – sicer zaman – prosilo, da se za njegove člane prizna status naravne nesreče, ki predvideva tudi ustrezne možnosti podpore. Drugje, recimo v Švici, se je razmahnilo gorsko kolesarjenje in golf; v golf klubu v kraju Domat-Ems so tako gostje morali stati v vrsti pred golfiščem ...

Iz podnebnih napovedi je mogoče domnevati, da se bo letošnji slab začetek sezone vedno pogosteje ponavljal. Lahko pričakujemo, da bo vedno več upravljavcev moralo ustaviti žičniške naprave . Kaj se bo potem dogajalo z opuščenimi objekti, ni povsod jasno. Na Bavarskem deželna vlada razpravlja o tem, kdo bo prevzel stroške odstranitve teh naprav in kako urediti postopek vračanja v naravno stanje. Kljub vsemu se načrti za gradnjo novih objektov množijo, saj se pogosto dogaja, da se temeljna načelna vprašanja med rednim delovanjem ne postavljajo. »Odgovorni bodo morali razmisliti tudi o socialnih in ekonomskih posledicah za prebivalstvo, kot so odpuščanja ali poklicne preusmeritve, in zanje poiskati ustrezne rešitve,« opozarja Christian Baumgartner iz CIPRE International. Da bodo nove strategije za zimski turizem sprejete in dolgoročno stabilne, bo treba v razpravo vključiti tudi prebivalstvo, obenem pa zagotoviti, da bo dodana vrednost po možnosti ostala v domačem kraju.

Viri in več informacij na: http://www.bloomberg.com/news/features/2016-01-20/2015-was-the-hottest-year-on-record-by-a-stunning-margin (en), http://www.goef.de/kunstschnee (de), http://www.ledauphine.com/savoie/2015/12/27/100-tonnes-de-neige-par-helicoptere (fr), http://www.lefigaro.fr/flash-actu/2015/12/23/97001-20151223FILWWW00284-les-3-vallees-les-locaux-pries-de-ne-pas-skier.php (fr), http://www.dovesciare.it/news/22/12/2015/federfuni-chiesto-lo-stato-di-calamita-naturale-per-la-mancanza-di-neve (it), http://bayernspd-landtag.de/presse/pressemitteilungen/?id=291672 (de)

shranjeno pod: alpMedia 01/2016