Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Manifest za ohranitev terasirane pokrajine

20.10.2016
V terasiranih pokrajinah se odražajo ustvarjalnost in prizadevanja celotnih generacij, da bi živele skladno z gorskim svetom, ne da bi pri tem uničevale njegovih bistvenih prvin. Zahtevo po njihovem varstvu vsebuje tudi nov manifest.
Terasirana pobočja v občini Alto Canavese © CIPRA Italia
Image caption:
Terasirana pobočja v občini Alto Canavese © CIPRA Italia

Skozi stoletja so ljudje terasno oblikovali gorska pobočja v nagnjenem reliefu, da bi pridobili kmetijska zemljišča in jih obdelovali. V zadnjih desetletjih pa so spremenjeni načini kmetijske pridelave, opuščanje obdelave in urbanizacija povzročili, da terase propadajo oziroma so uničene. Ohranjanje te edinstvene kulturne pokrajine in njen pomen za ljudi in okolico je bila tudi tema mednarodne konference, ki je potekala v Italiji od 6. do 15. oktobra 2016. Ob tej priložnosti je bil sprejet manifest, ki želi javnost opozoriti na ekološki, etično-socialni, ekonomski in estetski pomen terasnih sistemov. Manifest naj bi prispeval tudi k prilagoditvi političnih in strateških pogojev, s čimer bi bilo mogoče terasirani pokrajini na globalni ravni priznati njen pomen kot model obdelovanja, ki izhaja iz večfunkcionalnosti in trajnostnosti.
Konferenca Globalne zveze za terasirane pokrajine (ITLA) je potekala v Benetkah in Padovi, pa tudi na drugih desetih lokacijah, od katerih mnoge ležijo na območju Alp. Več kot 200 udeležencev iz 20 držav si je lahko ob spoznavanju terasne regije, lokalnih akterjev, projektov in zgodb ustvarilo neposreden vtis. CIPRA Italija je v okviru konference organizirala strokovno ekskurzijo v gorsko občino Alto Canavese in dolino Aoste in tako problematiko terasiranih pokrajin in turizma še bolj približala ljudem.

Viri in nadaljnje informacije:

www.terracedlandscapes2016.it/
www.cipra.org/it/cipra/italia

shranjeno pod: alpMedia 08/2016