Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Sporočila za medije

Zimska olimpijada 2026: Ne duha ne sluha o trajnosti

28.01.2022
Kmalu se bodo v Pekingu začele zimske olimpijske igre. Ob tem postajajo vse glasnejše tudi kritike nad domnevno »zeleno« zimsko olimpijado v Milanu in Cortini leta 2026.Mednarodna komisija za varstvo Alp CIPRA International v odprtem pismu, naslovljenem na Mednarodni olimpijski komite (MOK), zahteva temeljit premislek o predvidenih gradbenih projektih in zmanjšanje njihovega obsega.
Image caption:
Smučarska skakalnica v Cortini d'Ampezzo ne obratuje od leta 1990. © Zdeněk Macháček

Izkušnje preteklih let so pokazale, da Alpe niso ustrezno prizorišče za velike dogodke, med katere sodi tudi olimpijada. Gostiteljske regije zimskih olimpijskih iger leta 2006 v Torinu denimo še zmeraj čutijo posledice v obliki visokih dolgov ter zapuščene in propadajoče športne infrastrukture. Tamkajšnje lokalno prebivalstvo se zato še kako zaveda negativnih stranskih učinkov tovrstnih projektov. Referendumi v švicarskih kantonih Wallis in Graubünden, v avstrijskih deželah Tirolski in Solnograški, in v nemški zvezni deželi Bavarski so dokazali, da se alpsko prebivalstvo ne želi več soočati s škodljivimi vplivi zimskih olimpijskih iger. Italija je kandidirala in bila izbrana za organizacijo olimpijade leta 2026, vendar pred vložitvijo kandidature ni preverila stopnje javne podpore za izvedbo olimpijskih iger.

CIPRA v odprtem pismu poziva MOK in Italijanski olimpijski komite naj temeljito preučita koncepte in načrte za izvedbo zimskih olimpijskih iger Milano Cortina 2026. S temeljnim strateškim dokumentom Agenda 2020 si MOK domnevno prizadeva za večjo mero transparentnosti in trajnosti: zapuščina propadajočih objektov in javnega dolga – tako se glasi obljuba – naj bi postala del preteklosti. Dejanski načrti za dogodek Milano Cortina 2026, kažejo  povsem drugačno sliko. V nebo vpijoč je primer načrtovane gradnje nove steze za bob in sankališča v Cortini, ki naj bi stala vsaj 60 milijonov evrov, čeprav so na voljo cenovno ugodnejše in okolju prijaznejše alternative –denimo možnost izvedbe tekmovanj v dotičnih disciplinah  v Innsbruck-Igls v bližnji Avstriji.

Italijanske okoljske in naravovarstvene organizacije zato odločno oporekajo investicijam v športno infrastrukturo, ki bi bila v rabi zgolj kratek čas, v osrčju Dolomitov, ki so razglašeni za Unescovo svetovno dediščino. Vanda Bonardo, predsednica CIPRE Italija: »Takšen način izvajanja zimskih olimpijskih iger je treba drastično spremeniti, začenši s prenapihnjeno infrastrukturo. Če to ni mogoče, potem Alpe ne bi smele nikoli več priti v poštev za izvedbo olimpijskih iger.«

Pretehtati projekte, okrniti ukrepe

Dosje in dokument s stališčem CIPRE razkrivata, zakaj zimske olimpijske igre ne sodijo v Alpe. CIPRA zahteva, naj se ne ponovijo zgodovinske napake, temveč upoštevajo potrebe prizadetih območij in lokalnega prebivalstva.

CIPRA opozarja, da so Alpe lahko prizorišče za športne prireditve zgolj, ko bodo upoštevane okoljske, socialne in ekonomske zmogljivosti ranljivega alpskega prostora – načrtovanje, priprava in izvedba olimpijskih iger mora temeljiti na vzdržni rabo (obstoječih) virov. Trajnostne zimske olimpijske igre bi morale zajemati manjše število disciplin in udeleženk ter udeležencev na samem kraju, obenem pa bi morale biti prirejane izključno na podnebno primernih lokacijah, kjer ne bi bilo treba graditi nove ali širiti že obstoječe infrastrukture.


Kontaktna oseba za podrobnejše informacije in pojasnila:

Kaspar Schuler, direktor CIPRE International, +423 2375353 ali +423 7930055,

shranjeno pod: Olimpijada