Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Megalomanski projekt na ledeniku

31.07.2019 / alpMedia
Z združitvijo dveh upravljavcev avstrijskih gorskih žičnic naj bi nastalo največje ledeniško smučišče na svetu. Pristojni organi trenutno še preučujejo, ali je projekt ekološko sprejemljiv.
Image caption:
Se bo četrto največje ledeniško območje v Vzhodnih Alpah moralo umakniti največjemu ledeniškemu smučišču na svetu? (c) Tiia Monto_wikimedia

Kdor se v Ötztalskih Alpah povzpne do Braunschweigovske koče, katere lastnik je Nemška planinska zveza (DAV), se bo znašel na četrtem največjem ledeniškem območju v Vzhodnih Alpah. Doslej je bila tamkajšnja visokogorska pokrajina skorajda neokrnjena, a pritiski zaradi izkoriščanja tega ekološko občutljivega prostora so vse večji, navsezadnje tudi zaradi podnebnih sprememb. Upravljavca ledeniških smučišč v dolinah Pitztal in Ötztal sta hotela že pred leti vzpostaviti povezavo med obemi smučišči in sta vsak na svoji strani tudi zgradila kabinski žičnici, ki lahko na uro prepeljeta več tisoč smučarjev, v načrtu pa so še gradnja smučarskega središča z restavracijo, garažami in različnimi prometnimi potmi, ureditev novih smučarskih prog na 64 ha površine ledenika ter gradnja zbiralnika vode za proizvodnjo umetnega snega in 614 m dolg smučarski predor, ki bi ga izvrtali skozi goro. Z združitvijo bi tako nastalo največje smučišče na svetu. Spomladi sta upravljavca žičnic že predložila projektno dokumentacijo, postopek presoje vplivov na okolje pa naj bi pristojni organi zaključili oktobra 2019.

Okoljske organizacije in planinska društva projekt ocenjujejo kot izredno grob poseg v naravo, ki bo imel uničujoče posledice. Nemška in avstrijska planinska zveza sta v začetku julija 2019 stališče podali v pisni obliki, prav tako CIPRA International. Ne samo, da projekt posega na območje Natura 2000 in v naravni park Ötztalske Alpe, načrtovana gradnja smučarske infrastrukture je tudi v nasprotju z več protokoli Alpske konvencije, opozarja Peter Haßlacher, predsednik CIPRE Avstrija: »Poseg v naravo je, če bo prišlo do povezave med obema območjema, tako obsežen, da ravnovesja z vidika naravoslovnih zakonitosti ne bi bilo mogoče več vzpostaviti.« Projekt bo uničil naravne habitate zaščitenih živalskih in rastlinskih vrst, zaradi smučarskega turizma pa bi se posredno povečal tudi avtomobilski promet. V času, ko poteka razprava o prizadevanjih za čim bolj učinkovito varstvo podnebja, je tak projekt okoljska in politična provokacija.

 

Viri in nadaljnje informacije:

www.alpenverein.de/natur/zusammenschluss-pitztal-oetztal-geht-in-die-verhandlung_aid_33693.html (de), https://fm4.orf.at/stories/2988146 (de),  www.tt.com/politik/landespolitik/15629564/land-startet-uvp-fuer-gletscherehe-oetztal-pitztal (de), www.br.de/nachrichten/bayern/klimawandel-die-alpen-in-bedraengnis,RWUim58 (de), www.tirol.gv.at/fileadmin/buergerservice/kundmachungen/umweltschutz/Kundmachung_des_voraussichtlichen_Zeitpl.pdf (de), www.tirol.gv.at/fileadmin/buergerservice/kundmachungen/umweltschutz/Allgemeinverstaendliche_Zusammenfassung_der_UVE_PitztalOEtztal.pdf (de), www.tirol.gv.at/fileadmin/buergerservice/kundmachungen/umweltschutz/UVP-7-3-150-2019Pitztaler_Gletscherbahn_GmbHCoKG.pdf (de)