Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Stališče: Energija – od pohlepa do zadostnosti

08.02.2017
Poraba energije v rastoči družbi je vedno večja. Njena proizvodnja obremenjuje naravo in mlade generacije. Nujno bi bilo treba spremeniti način našega življenja. Cristina Dalla Torre iz Mladinskega sveta CIPRE pravi, da so mladi to tudi pripravljeni storiti, a pri tem potrebujejo pomoč.
Image caption:
Cristina dalla Torre, članica Mladinskega sveta CIPRE © Darko Todorovic

Članom in članicam iz Mladinskega sveta CIPRE povzroča precej skrbi vprašanje, kako ustaviti pohlep naše družbe. Število alpskega prebivalstva narašča, istočasno se nesorazmerno povečujeta poraba in povpraševanje po energiji. Zaradi podnebnih sprememb se zahteve po energetskem preobratu še bolj zaostrujejo. A proizvodnja obnovljive, tako imenovane zelene energije, pogosto negativno vpliva na naravne vire, kot na primer reke, gozdove, pokrajino, zemljišča. Tako se eni nepravičnosti, ki čaka prihodnje generacije (podnebne spremembe), pridružuje še druga – izguba naravnih virov.

Na planetu z omejenimi naravnimi viri ni mogoče upravičiti izvajanja projektov, v okviru katerih se izvaja proizvodnja manjših količin energije, obenem pa so velik poseg v naravne vire. O tej problematiki moramo razmišljati širše in se tudi vprašati, koliko energije sploh potrebujemo za kakovostno življenje in kako lahko energijo proizvajamo, ne da bi pri tem povzročali škodo.

Naj jih bo še tako malo, a vendarle so – primeri dobre prakse! Tako je danes s pomočjo tehnologije povsem uresničljivo, da naše hiše del energije proizvedejo iz obnovljivih virov energije. Energijo je mogoče proizvajati tudi, ko se ukvarjamo s prostočasnimi dejavnostmi: v telovadnicah lahko prav s športnim udejstvovanjem proizvajamo živila, kot so olje ali moka, ali pa ko plešemo v diskoteki in pritiskamo na pedale, s tem pa proizvajamo elektriko za ojačevalnike ...

Zadostnost pomeni manjšo porabo energije. V javnem in zasebnem sektorju je to mogoče doseči z visokimi energetskimi standardi pri gradnji stavb ali z upoštevanjem življenjskega ciklusa pri nakupu proizvoda. Državljani so pripravljeni varčevati z energijo, če so okvirni pogoji ustrezni, če so kolesarske in peš poti s sprejetjem ustreznih prostorskonačrtovalskih ukrepov kratke, če javna prevozna mreža dobro deluje. K uresničevanju postavljenih ciljev na tem področju pa lahko prispevamo tudi sami – da kupujemo izdelke in živila iz lokalnega okolja, ne uporabljamo embalaže in zmanjšamo količino zaužitega mesa.

Člani in članice Mladinskega sveta CIPRE smo pripravljeni prilagoditi svoj življenjski slog zahtevam časa. Da bi to lahko storili čim bolj smiselno in učinkovito, potrebujemo enostavne usmeritve in transparentne informacije glede porabe energije in vrste energije, iz katere je bil proizveden izdelek, ki ga uporabljamo. Nosilci političnih odločitev morajo biti pri tem za zgled. Le tako bo družba uspela najti ravnovesje med človekom in naravo.

 

Viri in nadaljnje informacije:

www.cipra.org/sl/alpmonitor/podrocje-delovanja-narava-in-clovekwww.gmüesesel.ch/13-0-Willkommen-beim-GmueesEsel.html (de), www.energy-floors.com/sustainable-dance-floor/ (en)

shranjeno pod: Stališče, alpMedia 01/2017