Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Družbena raziskava mladih na območju Alp

12.11.2021
Italijanski raziskovalci, vključeni v skupino Montagne in Movimento, ugotavljajo, kaj je tisto, kar omogoča kakovostno življenje v gorah, in kako oživiti odročne alpske kraje. Sredi oktobra so v okviru projekta Re.soruces, ki ga izvaja CIPRA, organizirali srečanja v Torinu in okolici.
Image caption:
Mladi raziskovalci so ob rogljičku in skodelici kave razpravljali, kaj v gorskem okolju omogoča kakovostno življenje. (c) CIPRA International

Malo zaposlitvenih možnosti, prazne nepremičnine, starajoče se prebivalstvo in upadanje njihovega števila – vse to so izzivi, s katerimi se soočajo v številnih gorskih regijah. »Pravi naslov za vprašanja regionalnega razvoja je zagotovo lokalno prebivalstvo,« je povedala mlada raziskovalka Giulia Ferrante, ena od članic akcijske raziskovalne skupine Montagne in Movimento, v katero so vključeni družboslovci z različnih univerz in strokovnih področij. Delovanje projekta Montagne in Movimento, ki izhaja iz alpske antropologije, se je začelo v italijanskih Apeninih, v gorski vasi Gagliano Aterno v Abrucih. V ospredju pa niso le vprašanja, povezana s tradicijo in navadami alpskih skupnosti, temveč predvsem socialna in družinska omrežja: kaj se, denimo, zgodi, ko se v gorske vasi naselijo priseljenci in kdo sploh so ti ljudje.

Postati del skupnosti

Mladi znanstveniki tako več tednov preživijo na terenu, neposredno na področju svojega raziskovalnega dela: vključijo se v življenje vaške skupnosti, seznanijo se z lokalnimi mrežami in strukturami ter skupaj z lokalnim prebivalstvom oblikujejo ukrepe za oživitev kraja. »Ne zanimajo nas le rezultati, ampak tudi spodbujanje sprememb in spremljanje teh procesov,« je pojasnila Giulia Ferrante. Ena od pobudnic projekta je Valentina Porcellana, antropologinja in predavateljica na Fakulteti za humanistične in družbene vede Univerze v Dolini Aosta/I, ki se ukvarja tudi s participativnimi procesi na mestnih in gorskih območjih, aktiviranjem skupnosti ter kakovostnim vrednotenjem socialnih in izobraževalnih storitev. »Rešitev, ki so se obnesle v določenem kraju, ni mogoče v celoti prenesti na druge regije,« je opozorila Valentina Porcellana. »Bivalno okolje, v katerem se ljudje gibljejo, je vsakokrat drugo.« Konec leta 2021 nameravajo v skupini Montagne in Movimento izdati prvi zbornik izsledkov svojega preučevanja, ki temelji na podlagi etnografske metode terenskega dela na območju Alp.

Dogodek Montagne in Movimento on the road - Torino, Valchiusella, Ostana je potekal sredi oktobra v okviru projekta Re.sources, ki ga financira program Erasmus+. Projekt CIPRA združuje mlade iz različnih alpskih držav, ki se želijo med seboj povezovati ter si izmenjevati ideje in znanje s strokovnjaki s področja trajnostnega razvoja.

 

Viri in nadaljnje informacije:

zenodo.org/record/5115781#.YYON7RwxmUk (en), www.facebook.com/MIM-Montagne-in-Movimento-102118241369620/ (it),