Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

20 let daljinske pohodniške poti Via Alpina

27.05.2020 / alpMedia
Čezmejna daljinska pot Via Alpina, ki se začne v Trstu in konča v Monaku, že dve desetletji povezuje vseh osem držav alpskega loka. Na petih pohodniških poteh pa ljudi, življenjske prostore in naravo med seboj ne povezuje le v fizičnem, temveč tudi v simbolnem pomenu.
Image caption:
Via Alpina že dve desetletji simbolizira medsebojno povezanost alpskega območja in aktivno zavzemanje za njegov trajnostni razvoj. (c) Troy Smith_flickr

Na pobudo alpskih planinskih organizacij je pod vodstvom društva Grande Traversée des Alpes (GTA) leta 2000 nastala Via Alpina z namenom okrepiti prepoznavnost Alpske konvencije in njenih ciljev trajnostnega razvoja v alpskem prostoru. Via Alpina je z leti status običajnega turističnega produkta prerasla in kmalu postala simbol skupne alpske identitete in pomembna mednarodna platforma: uresničeni so bili številni pilotni projekti in tako je izšel mednarodni vodnik daljinskih pohodniških poti, izvajale so se znanstvene raziskave, pripravljen je bil priročnik o pohodništvu, ki se uporablja pri okoljskem izobraževanju mladih. Via Alpina je tudi uradni izvedbeni projekt Alpske konvencije. CIPRA International je usklajevalno vlogo v projektu prevzela leta 2014.

Steber trajnostnega razvoja

Če se ozremo nazaj, lahko prepoznamo tudi izzive, ki jih Via Alpina zaradi svojega obsega sproža že od samega začetka. Posamezne pohodniške poti so razdeljene v pet odsekov, ti pa obsegajo 342 dnevnih etap v skupni dolžini več kot 5000 km. V projekt Vie Alpine so vključeni številni akterji, kot so planinske zveze, države, regije in turistična podjetja. »Da bi projekt Via Alpina tudi v prihodnje ostal hrbtenica trajnostnega razvoja na območju Alp, je pomembno, da je delovanje mreže uspešno in stanovitno,« opozarja Nathalie Morelle, ki je v začetni fazi projekta Via Alpina delovala kot mednarodna koordinatorka. Kot se spominja, je bil eden od izzivov med seboj povezati različne izhodiščne položaje v posameznih regijah ter krajevno umestiti različna prizadevanja in cilje. Zato si želi, da bi tudi v naslednjih dveh desetletjih čim več ljudi vzdolž Vie Alpine sodelovalo pri razvoju projekta in znalo izkoristiti izmenjavo znanja in dobrih praks s sosednjimi državami.

Nadaljnje informacije: www.via-alpina.org/sl/