Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Ohranimo najdragocenejša naravna območja Alp

12.02.2004 / alpMedia
V Kuala Lumpurju v Maleziji se predstavniki 187 držav od ponedeljka dalje pogajajo o ukrepih, s katerimi bi omogočili učinkovito ohranitev biotske raznovrstnosti na svetovni ravni. Osrednja tema konference ZN je ohranitev gorske biotske raznovrstnosti. Ob tej priložnosti je Svetovni sklad za varstvo narave (WWF) predstavil raziskavo, v kateri je opredelil 23 najdragocenejših naravnih regij v Alpah.
Raziskavo o Alpah so pripravili WWF, Mednarodna komisija za varstvo Alp (CIPRA), Mreža zavarovanih območij v Alpah in Mednarodni znanstveni komite za raziskovanje Alp v sodelovanju s stotimi strokovnjaki iz 90 inštitucij. Publikacija je izšla v petih jezikih in temelji na analizi najpomembnejših habitatov za sesalce, ptice, dvoživke, plazilce, insekte in rastlinstvo ter sladkovodnih ekosistemov.
Poročilo naj bi služilo kot zgled, kako izvajati Konvencijo o biološki raznovrstnosti na večjih gorskih območjih in prispevati k uresničevanju Alpske konvencije. Za določene regije ne bi v celoti veljale varstvene zahteve, temveč bi bilo treba v sodelovanju z lokalnimi interesnimi skupinami pripraviti prilagojene ukrepe za njihovo trajnostno rabo.
Avtorji raziskave zahtevajo, da konferenca sprejme predloženi delovni načrt za celovito varstvo vseh gorskih regij na svetu.
Institucije ali osebe, ki se ukvarjajo z biotsko raznovrstnostjo v eni od obravnavanih 23 regij, so v posebnem dokumentu (Call for participation) pozvane k sodelovanju pri izdelavi in uresničevanju akcijskega načrta za ohranitev biotske raznovrstnosti.
Raziskava (pdf, 2830 kb): www.cipra.org/sl/alpmedia/novosti