Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Zelena luč za inovativne projekte mladih

16.03.2021 / alpMedia
Pouk na prostem, trajnostno organizirani glasbeni festival, delavnice na temo preprečevanja odpadkov: mladi iz Italije, Lihtenštajna in Slovenije so 9. decembra 2020 na uvodnem dogodku projekta Alps2030 predstavili svoje ideje za uresničevanje trajnostne prihodnosti.
Image caption:
Mladi iz Italije, Lihtenštajna in Slovenije so predstavili svoja razmišljanja in ideje o tem, kako v alpskem prostoru delovati v skladu z zahtevami trajnostnega razvoja. (c) Caroline Begle, CIPRA International

Pogovori o trajnostnih razvojnih ciljih (SDG), prva osebna poznanstva, predstavitve kreativnih idej: v okviru mednarodnega dogodka Alpski teden Intermezzo se je 9. decembra 2020 začel dvoletni projekt Alps2030. Uvodno srečanje je pokazalo, da veliko mladih že zdaj razmišlja o podnebju prijaznejši prihodnosti, je z zadovoljstvom povedala Christina Thanner, vodja projekta CIPRA. Da je lahko trajnostnost tudi zabavna, dokazujejo udeleženci iz Lihtenštajna, ki nameravajo avgusta 2021 organizirati festival Planken rockt v skladu s trajnostnimi načeli. Kot so člani italijanske ekipe pojasnili v krajšem videosporočilu, želijo tudi oni organizirati »zelene dogodke«, s tem pa pokazati, da praznovanja in uživanje življenja niso v nasprotju s cilji trajnostnega razvoja. Številne kreativne ideje, ki bi jih radi uresničili v projektu, so predstavili tudi mladi iz Slovenije, med drugim pouk na prostem, ureditev trajnostnega prostora za srečanja v šolski knjižnici, delavnice na temo preprečevanja odpadkov, vzpostavitev zbirke uporabnih stvari.

CIPRA International, društvo Alpsko mesto leta, OJA Schaan, Planken in Eschen/LI kakor tudi štiri alpska mesta leta – slovenska Tolmin in Idrija, italijanski Belluno ter francoski Chamonix – prispevajo s svojo udeležbo v projektu Alps2030 k uresničevanju trajnostnih ciljev na lokalni ravni. Mladi v starosti od 13 do 25 let sodelujejo pri projektu s svojimi idejami za udejanjanje političnega in družbenega življenja v domačih občinah, pri tem pa ugotavljajo, da lahko spremembe sprožajo tudi sami, svoje ideje pa prenašajo v vsakdanje življenje. Projekt financira program EU Erasmus+.