Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Kakšno naj bo evropsko kmetijstvo v prihodnje?

25.09.2008 / alpMedia
22. in 23. septembra 2008 so si kmetijski ministri EU na neformalnem zasedanju Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo v Annecyju v Franciji izmenjali prve ideje o prihodnjem razvoju skupne kmetijske politike (SKP) po letu 2013. Posebno Francija, ki predseduje Svetu EU, je glede tega vprašanja zavzela jasno stališče in izrazila zahtevo po krepitvi cenovne podpore proizvajalcem.
Berglandwirtschaft
Image caption:
Hribovsko kmetijstvo je marsikje ogroženo. © CIPRA International
Pomembni temi, ki sta bili obravnavani na neformalnem srečanju, sta bili pojav novih bolezni živali in hribovsko kmetijstvo. Ministri in komisarki EU, pristojni za kmetijstvo in razvoj podeželja ter zdravje, so skupaj obiskali različne kmetijske obrate v regijskem naravnem parku Masiv Bauges, kjer ima hribovsko kmetijstvo močan vpliv.
Cilj srečanja je bil sprožiti načelno razpravo o ciljih skupne kmetijske politike, ki naj bi si jih EU zastavila po letu 2013. EU potrebuje ambiciozno in uravnoteženo kmetijsko politiko, ki bo sposobna najti odgovore na prihodnje izzive, pri tem pa mora proizvodnja živil tako izpolnjevati zahteve glede kakovosti in količine kot tudi poskrbeti za ustrezno ravnanje z okoljem in upoštevati raznolikost posameznih območij.
Še pred ministrskim zasedanjem so politiki, ki so predstavljali različna gorska območja, na prireditvi združenja Association nationale des élus de la montagne razpravljali o zahtevah in potrebah, povezanih s prihodnjo evropsko kmetijsko politiko. Določili so sedem temeljnih načel, ki jih mora upoštevati omenjena politika, in jih posredovali ministrom. Njihove zahteve se navezujejo zlasti na priznanje in finančno spodbujanje posebnosti ekstenzivnega kmetijstva na gorskih območjih ter priznanje pomena, ki ga ima le-to za posamezne regije.
Konec tedna se je prav tako v Annecyju zbralo tudi 5000 predstavnikov razlilčnih NVO, kmetovalcev, politikov itd. in se odzvalo na poziv odbora Kmetijstvo za življenje, naj se ravno tako kritično spopadejo s SKP in zahtevajo kmetijsko politiko, ki bo v večji meri upoštevala ekološke in socialne vidike. Udeleženci srečanja so sprejeli t.i. manifest iz Annecyja, v katerem so zahtevali določitev nove lokalizacije kmetijske proizvodnje ter prilagoditev okolju in varovanje naravnih virov in ekološkega ravnovesja.
Viri in več informacij: www.ue2008.fr/PFUE/lang/fr/accueil/PFUE-09 (de/fr/it/en/es), www.changeonslapac.org/ (fr), www.anem.org/documents (fr)