Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Stališče: Zbogom, smučanje!

19.11.2017
Zima je pred vrati. V višjih legah na območju zimskošportnih središč so snežne naprave že začele obratovati. A število smučarjev upada in zato je le težko upravičiti velike naložbe v širitev smučišč. Čas je za spoznanje, da smučanje ne more biti poslovni model prihodnosti, ugotavlja Katharina Conradin, predsednica CIPRE International.
Image caption:
Katharina Conradin, predsednica CIPRE International © Martin Walser

Število smučarskih vozovnic, ki so bile prvič registrirane ob vstopu na švicarska smučišča, je v upadanju in to za več kot tretjino v zadnjih 25 letih. Tudi v Italiji trend vidno nazaduje in v primerjavi z letom 1995 je v Avstriji za tretjino manj smučarjev, kot jih je še bilo sredi devetdesetih let. Rast je mogoča samo še tam, kjer jim uspe pritegniti turiste iz drugih smučarskih središč. Posledica takega stanja je dejstvo, da četrtina do tretjina vseh smučišč v Alpah posluje z izgubo. Zaradi pomanjkanja snega v zadnjih letih so se razmere le še poslabšale.

Zato se zdi še toliko bolj nesmiselno, da se vsako leto v širjenje smučišč še vedno vlaga več sto milijonov evrov. V predalih načrtovalcev čakajo na realizacijo številni projekti: od načrtovane povezave med smučiščema Ötztal - Pitztal v Avstriji in nemškega Sudelfelda do primerov, kot sta Andermatt - Sedrun v Švici in Les Vans v Franciji. Kot opozarja CIPRA, so načrtovalci marsikaterega od projektov že izvlekli iz predalov. Tudi pravni spor, ki je izbruhnil zaradi projekta Riedberger Horn, je zadnji teden dočakal svoj konec – in to v škodo narave in v nasprotju z vsako finančno logiko.

A več kot bo vlaganja v smučarski šport, težje se bo preusmeriti v druge dejavnosti. Smučarski cirkus je namreč postal prevelik projekt, da bi kar propadel. In ker se ne more zgoditi to, kar se ne sme zgoditi, so v njegovo reševanje vskočile države in občine ter prevzele primanjkljaj, kar za državo pomeni tveganje za povečanje javnega dolga.

S takimi vlaganji ne uničujemo le gora, ampak tudi našo prihodnost. Vsa sredstva, ki jih danes vlagajo v širitev smučišč, bi se lahko uporabila za razvoj trajnostnih projektov na drugih področij in zunaj energijsko intenzivnega zimskega turizma, ki uničuje pokrajino. Nespremenljivo je ravnati tako, kot smo ravnali doslej samo zato, ker si ne želimo predstavljati prihodnosti brez smučanja! Čas je za premislek in načrtovanje prihodnosti v Alpah brez žičniških naprav – skupaj, celovito in na podlagi regionalnih strategij, kot jih je CIPRA opisala v svojem dokumentu Sončev obrat v zimskem turizmu.