Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Prvi koraki CIPRE ali – Kako se je vse skupaj začelo

Mednarodna komisija za varstvo Alp je bila ustanovljena 5. maja 1952 v Rottach-Egernu v Nemčiji. Ideja o njeni ustanovitvi se je porodila v Svetovni zvezi za ohranitev narave (IUCN), neposredno pa so jo sprožili načrtovani večji projekti na območju Narodnega parka Gran Paradiso v Italiji.
Image caption:
V Rottach/Egernu je bil položen temeljni kamen Cipre international – komisije za varstvo Alp. Od leve proti desni: Hans Krieg, Gustav Pichler, Edith Ebers, Paul Eipper, Renzo Videsott, W. Grimm, Wolfgang Burhenne, Charles Jean Bernard, H. W. Frickinger, F

Renzo Videsott, direktor italijanskega Narodnega parka Gran Paradiso, je na generalni skupščini IUCN v Bruslju daljnega leta 1950 opozoril na različne naravovarstvene probleme, ki se pojavljajo v tem narodnem parku in na italijansko-švicarskih obmejnih območjih (npr. načrtovana gradnja hidroelektrarn). Največja skrb mu je bila zlasti varstvo ogroženih živalskih vrst (kozorog, medved) in tako je predlagal sodelovanje, ki bi segalo prek meja posameznih držav. O tem so ponovno razpravljali na generalni skupščini v Haagu leta 1951 in izkazalo se je, da se prav v obdobju velike gospodarske rasti, prav vse alpske države srečujejo s podobnimi težavami. Edith Ebers, glavna pobudnica ustanovitve, se v pismu Willyju A. Plattnerju leta 1969 spominja takole: "Kot sem že pripovedovala, smo izvedeli – še pod vtisom grozot vojnega časa in [...] nacističnega obdobja, da pripravljajo najrazličnejše velike posege v naravo. Tako so bili pri nas tik pred tem, da bi za reke in jezera izbrali napačne razvojne načrte, v Franciji so nameravali preusmeriti tok rek, v Avstriji so načrtovali uničenje slapov pri Krimmlu, [.. . ] v Italiji so hoteli postaviti svetilnik na vrh Matterhorna!"

Ustanovitvena skupščina v Rottach-Egernu v Nemčiji, 5.maja 1952

 V krogih okrog IUCN niso uspeli najti hitre rešitve, zato sta pobudo prevzeli dve nemški organizaciji, bavarska Zveza za varstvo narave (Bund Naturschutz) ter Skupnost za varstvo nemške divjadi (Schutzgemeinschaft Deutsches Wild), in sklenili povabiti k sodelovanju vse udeležene države. 5. maja 1952 je bil v kraju Rottach-Egern ob jezeru Tegernsee ustanovljen pripravljalni odbor mednarodne komisije za Alpe. Prisotni so bili delegati iz Švice, Nemčije, Avstrije, Francije in Italije. Nekdanja Jugoslavija takrat še ni poslala svojih predstavnikov, je pa v pisni izjavi naznanila svoje načelno zanimanje za sodelovanje. Določene so bile programske teme: ohranjanje življenjskih prostorov ter živalskega in rastlinskega sveta v Alpah kakor tudi vpliv turizma na krajino, rastline in živali.

CIPRA in IUCN

 CIPRA je bila že od začetka svojega delovanja zelo tesno povezana s Svetovno zvezo za ohranitev narave (International Union for the Protection of Nature – IUCN), ki je bila ustanovljena leta 1948 v Fontainebleauju v Franciji. Njen prvi predsednik je bil Charles Jean Bernard, ki je bil leta 1952 izvoljen tudi za prvega predsednika CIPRE, ob strani pa mu je v vlogi sekretarja stal Wolfgang Burhenne, ki je bil prav tako dejaven tudi v IUCN. Še leta 1952 je CIPRA kot članica pristopila k IUCN, kljub temu pa je ostala samostojna organizacija z lastnimi pravili.