Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

"Ne počutim se tako pomembnega!"

13.07.2012 / CIPRA Internationale Alpenschutzkommission
V Krumbachu naj bi prvotno uredili kopalni ribnik, izpeljali pa so projekt oživitve nizkih in visokih barij. Za Arnolda Hirschbühla, župana te vorarlberške občine, je sodelovanje domačih prebivalcev v procesu sprejemanja pomembnih odločitev bistvenega pomena.
Image caption:
© Urs Fitze
V Krumbachu - ta šteje 1.000 prebivalcev - se vsi poznajo in skupaj tudi iščejo rešitve. "Zadovoljen sem, ko se nam posreči doseči enotnost," pove Arnold Hirschbühl (56), ki zase pravi, da je v tem procesu le "majhna riba". Funkcijo župana vorarlberške občine, opravlja že sedemnajsto leto.
Sedi na leseni klopi v barjanski sobi, preprosti in nezastekljeni leseni kocki, ki si jo je zamislila skupina domačih arhitektov. Skozi odprtino, ki sega do tal, se pogled odpira na barje Salgenreute. Kdo ve, kje drugje bi namesto barja raje uredili kopalni ribnik - tak je bil vsaj predlog lokalnih gostincev, ki so tako pač želeli nekaj ponuditi številnim dnevnim gostom.
Pa bi taka umetelna struktura sploh sodila v vaško okolje? Pravice, da bi sam odločil o tem, si Arnold Hirschbühl ni lastil, zato so bili k sodelovanju povabljeni zunanji svetovalci, začela pa se je tudi javna razprava. V postopku oblikovanja razvojnih usmeritev občine se je hitro pokazalo, da je poglavitni kapital občine njena naravna in kulturna pokrajina, ki ponekod sega prav do vaškega središča. Največje naravne zaklade Krumbacha, nizka in visoka barja, je bilo zato nujno vključiti v turistično ponudbo kraja.
Barje in 14 klopi z informacijskimi tablami ustvarjajo preprosto infrastrukturo. Vrsta prireditev, vsako leto z drugo vsebino, in krajši vodič po barju le še dodatno spodbujajo k raziskovanju krumbaške pokrajine - število obiskovalcev se od odprtja pred štirimi leti vsako leto le še povečuje.

Sodelovanje je časovno omejeno
Iskanje rešitev v korporativnem procesu za avstrijske občine pa le ni tako samo po sebi umevno. Razen pri občinskih volitvah zakoni ne predvidevajo neposrednega sodelovanja prebivalcev, a po prevzemu županske funkcije pa je Hirschbühl predlagal prav to: da bi krajani sodelovali v procesu sprejemanja najpomembnejših odločitev. Tako so se začeli posvetovalni zbori občanov, ki se odslej sklicujejo enkrat letno in so sedaj že nekaj povsem samoumevnega. Hirschbühl ocenjuje, da so tovrstne izkušnje nadvse pozitivne. Občani so praviloma pripravljeni aktivno sodelovati v prizadevanjih za blaginjo skupnosti, a iz vsake stvari se lahko naučimo še kaj novega: "Ljudje ne želijo biti več trajno dejavni. Pridobimo jih lahko za časovno omejen projekt, pri katerih navdušeno sodelujejo, nato pa se spet umaknejo."
Svet občanov, ki je bil prvič sklican lansko leto, tako spremembo v načinu razmišljanja upošteva. Po naključnem vzorcu najprej izberejo krajane in jih povabijo k sodelovanju pri novem projektu. Tokrat gre za gradnjo večgeneracijskega naselja, pri katerem bodo upoštevali spremenjene bivalne razmere starejših prebivalcev. Arnold Hirschbühl dodaja: "Skupina nas v zvezi s tem spodbuja, da bi več pozornosti namenili socialnim vidikom skupnega življenja, tudi pri gradnji objektov, torej se bo treba zavzeti za skupni prostor za druženje."

*********************************************

Dolga leta prizadevanj
56-letni Arnold Hirschbühl, po poklicu kmet, je župan avstrijske občine Krumbach postal leta 1995 in od takrat dalje si skupaj z občinskimi organi prizadeva za intenzivnejše vključevanje prebivalcev v procese odločanja in izvrševanja občinskih politik.
Krumbach je na razpisu Omrežja občin "Povezanost v Alpah", katerega član je postal leta 2003, za projekt oživitve domačega barja pridobil finančno podporo v višini 10.000 evrov. Barjansko območje je del naravnega parka Nagelfluhkette, ki se razteza prek avstrijsko-nemške meje in sega do Allgäua. Krumbach ima okoli 1.000 prebivalcev.
www.krumbach.at (de) - www.naturpark-nagelfluhkette.info (de)

Vir: Alpe na odru, št. 96 (www.cipra.org/sl/alpmedia/publikacije/4960)