Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Nove ideje za bivanju prijazne Alpe v "postfosilnem obdobju"

24.09.2009 / alpMedia
Na letošnji strokovni konferenci Mednarodne komisije za varstvo Alp (CIPRA), ki je bila posvečena gospodarski rasti in je prejšnji teden v Lihtenštajn privabila več kot 200 udeležencev, je prevladalo spoznanje, da gospodarska rast zaradi omejenih virov ne more trajati v nedogled. Zahtev in idej, kako se lotiti nujnega procesa krčenja po obdobju rasti, je veliko, najpomembnejše pa je CIPRA povzela v seznamu tez.
Franz Josef Radermacher
Image caption:
Snovalec globalizacije Franz Josef Radermacher je na letošnji konferenci CIPRE orisal scenarije prihodnjega razvoja v "postfosilnem" obdobju. © CIPRA
CIPRA je s konferenco "Rast na vse kriplje in pretege? Alpe v iskanju sreče" v Gamprinu/FL omenjeno problematiko zastavila zelo široko. Nemški snovalec globalizacije Franz Josef Radermacher je orisal načine globalnega delovanja. "Kdor se ukvarja z vprašanjem rasti, se sooča s svetom, na katerem bo leta 2050 živelo deset milijard ljudi," je v otvoritvenem govoru v četrtek povedal ugledni član Rimskega kluba. Kaj to pomeni v času zmanjševanja virov, je v petek pojasnil Daniele Ganser iz Historičnega seminarja Univerze v Bazlu: do globalnega vrhunca količin načrpane nafte (peak oil) naj bi prišlo v naslednjih dvajsetih letih. Njegova sklepna misel se zato glasi: "Rabo nafte moramo opustiti, predno nas bo zapustila ona." Z drugimi besedami: načrtovati je treba izstop in se ne še kar naprej osredotočati na gospodarsko rast, ki temelji na fosilni energiji.
Po drugi strani se CIPRA tesno navezuje na Alpe, kjer se odražajo globalni krogotoki, in tako spodbuja dialog prek različnih ravni. Okoli 200 udeležencev iz različnih držav je v veliki meri izkoristilo priložnost za sodelovanje na delavnicah, okroglih mizah in v spremljevalnem programu. Vsi udeleženci so se strinjali, da potrebujemo nove ideje, ki nam bodo pokazale pot do zadovoljstva ter zagotovile eksistenco in kakovost življenja, če se želimo izogniti prisili logike stalne ekonomske rasti. Kateri so manevrski prostori, prek katerih bodo lahko Alpe aktivno prispevale h globalni politiki? CIPRA je svoje zahteve predstavila v soboto ob koncu konference.
Seznam zahtev CIPRE, kratki intervjuji s predavatelji in prezentacije v izvirniku in nemščini na: www.cipra.org (de/fr/it/sl).