Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

YPAC

Image caption:
Image caption:

Kaj je YPAC?

YPAC je angleška kratica za Youth Parliament of the Alpine Convention. Tako se izvirno imenuje svojevrstno učno predstavniško telo mladih, ki je v slovenskem jeziku poimenovano Mladinski parlament Alpske konvencije. Mladinski parlament Alpske konvencije predstavlja simulacijo delovanja parlamenta z mednarodnim kontekstom. Ustanovljen je bil leta 2006 na Akademski gimnaziji Innsbruck (AGI), na pobudo skupine tamkajšnjih dijakov, dijakinj, učiteljev in učiteljic. V okviru Mladinskega parlamenta Alpske konvencije dijaki in dijakinje z različnih območij širom Alpskega loka razpravljajo o aktualnih temah, ki zadevajo Alpe. Mladinski parlament Alpske konvencije mladim omogoča vpogled v predstavniške strukture in predstavlja okvir, v katerem se lahko mladi neposredno seznanjajo z odprtimi alpskimi vprašanji. Mladinski parlament Alpske konvencije predstavlja tudi platformo za medkulturni dialog in mreženje med mladimi z območja Alp.

Kje in kdaj zaseda YPAC?

Mladinski parlament Alpske konvencije – YPAC vsako leto gostuje v drugi alpski državi, zasedanje slednjega pa organizira ena od desetih partnerskih gimnazij, ki sodelujejo v projektu. Doslej so zasedanja potekala v naslednjih alpskih mestih:  Innsbruck (A, 2006/2007), Maribor (SI, 2008), Merano (I, 2009), Rosenheim (D, 2010), Herisau/Trogen (CH, 2011), Vaduz (FL, 2012), Sonthofen (D, 2013) in Chamonix (F, 2014), Kamnik (SI, 2015), Bassano del Grappa (I, 2016), Innsbruck (A, 2017), Maribor (SI, 2018), Meran (I, 2019), Vaduz (LI, 2022).

Kakšno vlogo prevzema CIPRA International?

Od leta 2012 CIPRA International prevzema vlogo uradne partnerice Mladinskega parlamenta Alpske konvencije. Spodbudili smo proces za izboljšanje komunikacije YPAC z javnostjo in podali pobudo za izvajanje neformalnih izobraževalnih dejavnosti, vzporedno z rednimi sestanki odborov in plenarnimi zasedanji. Cilj partnerskega sodelovanja je, na eni strani, omogočati mladim dostop do bogatih izkušenj in kontaktov CIPRE, na drugi strani pa, za kar si prizadeva CIPRA International, spoznavati poglede in ideje mladih delegatov in delegatk Mladinskega parlamenta Alpske konvencije – YPAC , ki naj bi predstavljali spodbudo in tvorili podlago za nove projekte.

CIPRA International sodeluje z Mladinskim parlamentom že vrsto let in v Meranu se je njuno partnerstvo še okrepilo s podpisom memoranduma o soglasju glede nadaljnjega sodelovanja. Dokument zadeva zlasti vsebinske priprave, delovanje na področju odnosov z javnostmi ter vključevanje mladih v alpsko politiko in na okoljsko sceno.


Kontakt in dodatne informacije:
www.ypac.eu
www.facebook.com/ypac.eu
Manon Wallenberger, vodja projektov Mladi v Alpah, CIPRA International ()

YPAC Website

Image caption:

www.ypac.eu