Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Stališče: Dileme turizma

30.05.2018
Potovanja ogrožajo vrednote, od katerih je odvisen alpski turizem – in tu se znajdemo pred dilemo. Trajnostna mobilnost v turizmu ni le konkurenčna prednost, temveč je nujnost, opozarja Barbara Wülser, namestnica direktorja CIPRE International.
Image caption:
Barbara Wülser je v CIPRI International odgovorna za komuniciranje z javnostmi. © Martin Walser

Kako potujemo? Temu vprašanju, ki postaja z vsakim dnem bolj aktualno, in komunikaciji v zvezi s tem je bil posvečen dan mobilnosti v turizmu, ki ga je sredi maja v Gradcu/A organiziralo avstrijsko Zvezno ministrstvo za trajnostni razvoj in turizem. Za turistične destinacije na območju Alp obstajajo namreč številni razlogi, zakaj nameniti posebno pozornost razvoju ponudbe trajnostnih oblik mobilnosti.

Na območju Alp odpade 60 odstotkov prevoženih potniških kilometrov na prostočasne dejavnosti. V primerjavi s šestdesetimi leti prejšnjega stoletja se je to število podvojilo, do leta 2030 pa je predvideno, da se bo obseg prostočasnega prometa povečal še za 30 odstotkov. Alpski turizem bo s tem uničil svoje lastne temelje, na katerih sloni: alpsko pokrajino, naravno pestrost, mir in spokojnost. Če postane kraj dostopnejši, turisti tja hitreje pripotujejo, a od tam spet tudi odpotujejo, dodana vrednost se tako izgubi.

Tri četrtine turističnih emisij CO2 izhaja iz prometa. Javni promet pri tem zavzema le manjši delež, saj se kar 84 odstotkov počitniških potovanj v Alpah opravi z lastnim avtomobilom. Po drugi strani obstajajo velike razlike med posameznimi alpskimi državami, pri tem pa na celotnem območju Alp predvsem v podeželskih regijah ponudba javnega potniškega prometa upada. Na področju železniškega prometa se alpske države večinoma usmerjajo v razvoj mreže hitrih vlakov.

A železniški sistem se približuje svojim mejam, kot kaže primer Švice. Zadovoljitev vseh potreb spominja na logistično in komunikativno vrvohodstvo. Hitri vlaki so konkurenca regionalnemu in tovornemu prometu kakor tudi letalskemu prometu. Sodobni turist raje odpotuje z letalom na Maldive, kot da bi stopil v nočni vlak in se odpeljal v Alpe. Ob upoštevanju vsega tega je torej nerazumljivo, zakaj alpske države, izjema je Avstrija, dopuščajo ukinjanje nočnih vlakov.

Cilj je ozavestiti zahodnoevropsko družbo o problematiki okolja, torej tudi o ponudbi trajnostnih oblik mobilnosti. Po drugi strani Zahodni Evropejci izredno visoko cenijo svojo fleksibilnost, zato še tako premišljen sistem javnega prevoza ne more tekmovati z osebnimi avtomobili. Gre torej za to, da manjkajočo fleksibilnost nadoknadimo z drugimi prednostmi. Potrebna sta domišljija in inovativen duh. E-mobilnost sicer odpira nove možnosti, gledano v celoti pa vendarle povzroča nadaljnjo rast prometa in porabo energije.

Za oblikovanje rešitev na področju trajnostne mobilnosti v turizmu potrebujemo lokalne prebivalce, ki bodo prevzeli vlogo gostiteljev, multiplikatorjev, uporabnikov. Odprti in dolgotrajni procesi ter participativni načini razmišljanja omogočajo vključevanje različnih izkušenj in vidikov tako gostov kot domačinov. Sodelovanje med turistično in vsakodnevno mobilnostjo omogoča bolj raznoliko ponudbo.

A za nove vedenjske vzorce je treba veliko vaje. Potrebujemo manj zahtevne oblike ponudbe in ena od takih je alpska vozovnica Interrail. Idejo zanjo prihaja iz Mladinskega sveta CIPRE, njen namen pa je predvsem v spodbujanju mladih v starosti od 16 do 27 let, da potujejo po Alpah z vlakom in na spletu poročajo, kaj vse so pri tem doživeli.

Navsezadnje pa se ne moremo izogniti niti vprašanju, kje in kaj so meje rasti v turizmu. Še najbolj trajnostno bi bilo, če bi ostali doma, a potem sploh ne bi bilo več turizma. Kakorkoli že, nekaj zagotovo drži: če bomo potovali v Alpe, bo verjetnost, da bomo z letalom odpotovali v daljne dežele, občutno manjša.

 

Viri:

www.bmnt.gv.at/service/kalender/Tourismus/5.-Tourismus-Mobilit-tstag-2018.html (de), www.alpconv.org/sl/AlpineKnowledge/RSA/tourism/Documents/RSA4%20sl%20WEB.pdfwww.cipra.org/sl/alpmonitor/trend?set_language=sl, www.cipra.org/sl/stalisca/soncev-obrat-v-zimskem-turizmu?set_language=sl, www.yoalin.org (en)

shranjeno pod: alpmedia 4/2018, Stališče