Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

  • Pritisk na Alpe še nikoli ni bil tako velik

    Marjeta Keršič-Svetel je ljubiteljica hribov in narave, velika poznavalka Alp, zavarovanih območij, strokovnjakinja strateškega komuniciranja, dolgoletna sodelavka in nekdanja podpredsednica CIPRE. Z njo smo se pogovarjali o pionirstvu, težavah Alp – in njihovi prihodnosti.

    Več…

  • Razumevanje podnebne krize skozi igro

    Vsi, ki želijo aktivno sodelovati na področju varstva podnebja, se lahko v okviru projekta CIPRE Alpine Climate Action usposobijo za moderatorje in moderatorke na delavnici Climate Fresk, in sicer 30. junija na spletu ter 7. in 8. julija na zaključnem srečanju v Innsbrucku/A.

    Več…

  • Izguba habitatov in spremenjene selitvene poti

    Prihodnost populacije belke, vriskarice, planinske pevke in planinskega vrabca je negotova, saj se zaradi vse višjih temperatur habitati teh hladnoljubnih vrst ptic krčijo v celotnem alpskem loku. Podnebna kriza pa spreminja tudi selitvene poti številnih vrst.

    Več…

  • Stališče: Energetska učinkovitost, kje si?

    Glavna dobaviteljica fosilnih virov energije Evropski uniji je Rusija. Nujni poziv k odpravi energetske odvisnosti EU od Rusije je v interesu varstva podnebja, dejansko pa se prekriva s sočasno gradnjo nove infrastrukture za proizvodnjo električne energije iz fosilnih goriv in obnovljivih virov energije, opozarja Kaspar Schuler, direktor CIPRE International.

    Več…

  • Taleča se podnebna zgodovina

    Kako hitro se talijo avstrijski ledeniki? Zakaj prekrivanje ledenikov s plastično folijo ne more biti trajnostna rešitev? In kako si raziskovalci prizadevajo ohraniti vsaj dele »ledenega podnebnega arhiva«.

    Več…

  • Podnebni mostovi v Jugovzhodno Evropo

    Glavni cilj projekta Climate Bridges je krepitev transnacionalnega sodelovanja z državami Zahodnega Balkana v boju proti podnebnim spremembam. V okviru projekta bodo CIPRA in druge nevladne organizacije vzpostavile platformo za novo mrežo – iskanje primerov dobre prakse za preprečevanje in blaženje podnebnih sprememb z območja Jugovzhodne Evrope se je začelo.

    Več…

  • Odkrivamo Alpe podnebju prijazno

    CIPRIN projekt YOALIN bo tudi letos mladim omogočil trajnostno in cenovno ugodnejše potovanje po Alpah. Tokrat je na voljo 150 alpskih vozovnic, za katere se lahko mladi potegujejo do 20. maja 2022.

    Več…

  • Spremenite sistem!

    Kateri so možni izhodi iz sedanje krize? Za Mladinski parlament Alpske konvencije so to nujne sistemske spremembe. Svoj pogled na to, kako bi jih uresničili, so dijaki in dijakinje opredelili v dvanajstih zahtevah.

    Več…

  • Novo poročilo IPCC: podnebna kriza v Alpah

    Kot je v svojem poročilu opozoril Medvladni odbor za podnebne spremembe (IPCC), so posledice podnebne krize hujše, kot se je sprva domnevalo: v Alpah se talijo ledeniki, skalni podori in odlomi ter sušna obdobja so pogostejši. Kaj še čaka Alpe? In kako ukrepati?

    Več…

  • Spodbujanje tovornega prometa namesto ekologije

    Evropski parlament je sredi februarja odobril nove predpise o cestninjenju težkih tovornih vozil, t. i. direktivo o evrovinjeti. Novi sistem zaračunavanja pristojbin za težka vozila prinaša enostransko spodbujanje vozil na vodikov in električni pogon, kar železniški tovorni promet postavlja v neenakopraven položaj.

    Več…